Nowości książkowe

 

Sławomir Leśniewski, Krzyżacy. Czarno-biała legenda. Opieka redakcyjna: Andrzej Stańczyk. Redakcja: Anna Wojna. Korekta: Jolanta Stal, Aneta Tkaczyk, Maria Wolańczyk. Wybór ilustracji: Marcin Stasiak. Indeks nazwiska: Maciej Zarych. Projekt okładki o stron tytułowych: Kira Pietre. Fotografia na pierwszej stronie okładki: Shutterstock / Prasong Takham (ogień), i Stock / alessandroguerriero (wojownik), PAP/ Tomasz Waszczuk (rycerze na koniach). Wydawnictwo Literackie 2022, s. 476.

 

 

Z WIARĄ NA SZTANDARACH I MIECZEM W RĘKU – WCIĄGAJĄCA OPOWIEŚĆ O BUDOWIE POTĘGI PAŃSTWA KRZYŻACKIEGO I O JEGO UPADKU.

Jak to możliwe, że garstka rycerzy zakonników w ciągu kilkudziesięciu lat stworzyła nad Bałtykiem regionalne mocarstwo? Byli religijnymi fanatykami czy raczej cynicznie wykorzy­stywali wiarę jako pretekst do bezwzględnych podbojów? Na czym polegał ich organizacyjny geniusz i z czego wynikały militarne sukcesy? I w końcu dlaczego tak świetnie funkcjonująca machina zacięła się i na początku XVI wieku na dobre przestała istnieć?

KRZYŻACY BYLI BRUTALNI, ZDETERMINOWANI I NIEZWYKLE SKUTECZNI. CZY JEDNAK W PEŁNI ZASŁUGUJĄ NA CZARNĄ LEGENDĘ UTRWALONĄ PRZEZ POWIEŚĆ HENRYKA SIENKIEWICZA I ADAPTACJĘ FILMOWĄ ALEKSANDRA FORDA?

Sławomir Leśniewski, łącząc literacki polot z historyczną rzetelnością, ukazuje Krzyża­ków z wielu perspektyw: od szerokiej pano­ramy średniowiecznej polityki po zbliżenia na intrygujące detale. Widzimy rycerzy za­konu, kiedy bronią Akki przed mameluka– mi, krwawo pacyfikują powstania Prusów, walczą pod Płowcami z królem Łokietkiem, przygotowują się do bitwy pod Grunwal­dem i toczą boje w morderczej trzynastolet­niej wojnie na wyczerpanie z Kazimierzem Jagiellończykiem.

_________________

Sławomir Leśniewski (ur. 1959) – autor ponad 25 książek (m.in. Potop, Drapieżny ród Piastów, Sobieski. Lew, który zapłakał, Chmielnicki), a także licznych artykułów historycznych publikowanych m.in. w „Po­lityce”, „Rzeczpospolitej”, „Focusie”, „Ale Historia”. Jest czynnym warszawskim ad­wokatem, w czasie wolnym pisze, rysuje i gra w tenisa.

Więcej na: www.slawomirlesniewski.pl