Nowości książkowe

 

Bogusław Wiłkomirski, Nadszarpnięta kurtyna. Redakcja i korekta: Irena Nyczaj. Okładka według pomysłu autora. Opracowanie techniczne: Paweł Nyczaj. Oficyna Wydawnicza STON 2, Kielce 2023, s. 382.

 

 

Książka Nadszarpnięta kurtyna jest po mistrzowsku skomponowaną powieścią sensacyjną. Agent MI6, major Alexander Black, którego zmagania z Abwehrą i NKWD, czytelnicy mieli okazję poznać czy­tając powieść „Kryptonim Wyspa”, tym razem tropi podwójnego agenta w brytyjskiej ambasadzie w Budapeszcie. Akcja książki dzieje się w październiku 1956 roku w stolicach nad Wisłą i Dunajem, w kra­jach, które jako pierwsze odważyły się powiedzieć „nie” radzieckiej dominacji, rozpoczętej po II wojnie światowej. Dodatkowym walorem dla sensacyjnego wątku i dynamicznych zwrotów akcji jest polityczne tło „gomułkowskiej odwilży” i „węgierskiego powstania”, które dla młodszego pokolenia może być prawdziwą lekcją historii. Zawiła fik­cyjna intryga wpleciona w kulisy prawdziwych wydarzeń z udziałem radzieckich, polskich i węgierskich dygnitarzy pokazuje, że Bogusław Wiłkomirski, autor takich perełek, jak: Piekło w dolinie Pandżu czy Wielki powrót, nie stracił formy.

 

Bogusław Wiłkomirski jest emerytowanym profesorem nauk biologicz­nych i doktorem honoris causa Narodowego Uniwersytetu Uzbekistanu. W 2017 roku został członkiem Związku Literatów Polskich, w 2019 roku sekretarzem zarządu Oddziału Kieleckiego ZLP i członkiem Zarządu Głównego tej organizacji. Od 2023 roku jest członkiem prezydium ZG ZLP. Jego pozanaukowymi pasjami są podróże w najdalsze zakątki planety i górskie przygody.