Nowości książkowe

 

Sławomir Młynarczyk

Sławomir Młynarczyk, 2000 < znaków < 3000. Listopad / luty / lipiec. Opowiadania na każdy dzień prawdziwego miesiąca, czyli takiego, który zaczyna się na literę „L”. Projekt okładki i strony tytułowej: Kamila Łojko. Dodatkowe ilustracje: Małgorzata Toszek. Korekta: Aneta Ziółek. Wydawca: con-fuoco, Warszawa 2016, s. 290.

 

 

 

Irena Tetlak

Irena Tetlak, Pod tym samym niebem. Redakcja, posłowie i projekt okładki: Andrzej Dębkowski. Zdjęcie na I stronie okładki: obraz akrylowy autorstwa Ireny Tetlak. Zdjęcie na IV stronie okładki: Barbara Popik. Wydawnictwo Autorskie Andrzej Dębkowski, Zelów 2016, s. 90.

 

 

(... ) W swojej książce Tetlak stawia elementarne pytania o istotę istnienia, podobnie jak filozofia i teologia. Tyle tylko, że stawia je w swoim własnym języku i że są to często pytania, na które nie ma odpowiedzi. Nie ma, bo być nie może, to pozostawia czytelnikowi i dlatego książka nabiera charakteru uniwersalnego. Nie ma tutaj miejsca na rzeczy błahe, takie, które być może mają znaczenie dla bardzo wąskiego grona odbiorców. Poetka myśli i patrzy o wiele szerzej. Chce dotrzeć do tych pokładów ludzkiej wrażliwości, które były dotąd nie do końca pootwierane. Trudna to sztuka, ale Irenie Tetlak udało się doskonale. (...) 

Andrzej Dębkowski

 

Kalina Kowalska

Kalina Kowalska, Złodziejka głosu. Redakcja: Beata Golacik. Zdjęcia i ilustracje na okładce: Bożena Bielska. Projekt okładki: Robert Rumak. Wydawnictwo Psychoskok Sp. z o.o., Konin 2016, s. 78.

 

 

Beata Golacik, ur. w 1966 roku. Poetka. Wiersze publikuje pod pseudonimem Kalina Kowalska. Ukończyła teologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz studia podyplomowe z zakresu nauk społecznych (Wyższa Szkoda Dziennikarstwa im. M Wańkowicza) i HR (Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie). Nauczycielka w szkole średniej w Świdniku.

Zajmuje się również publicystyką literacką. Pisze felietony i komentarze recenzenckie do lektur. Prowadzi dwa blogi literackie: Blog kowalski i Beata Golacik - felietony. Publikuje m.in. w lubelskim „Akancie”, raciborskim „Almanachu Prowincjonalnym”, pomorskim magazynie literacko-artystycznym „Latarnia Morska”.

Autorka tomików poezji: Za mną przede mną (2011), Światło (2012, e-book 2016), Łupki (2013). Złodziejka głosu to wybór wierszy z lat 2010-2016).

 

Złodziejka głosu Kaliny Kowalskiej składa się z ponad pięćdziesięciu liryków ułożonych w trzy rozdziały: Epizody, Refreny, Cykle oraz jednego utworu tytułowego, który rozpoczyna tomik. Wiersze rozgrywają się w sferze osobistej lirycznego „ja”. Naznaczone są indywidualną dykcją poetycką, intymną i nieco introwertyczną, ale pozostawiającą czytelnikowi swobodną przestrzeń do własnych rozważań na temat „spraw dotkniętych wierszem”.

 

Jerzy Fryckowski

Jerzy Fryckowski, Niebieska. Redakcja: Andrzej Chludziński. Korekta: Weronika Malik. Grafika na okładce: Roman Tomaszewski. Zdjęcie autora: Zdzisława Wera. Opracowanie graficzne: Dorota Gierszewska. Wydawnictwo Jasne, Gdańsk 2016, s. 56.

 

 

 

Szukaj

Tłumacz

Statystyki

Odsłon artykułów:
928764

Licznik odwiedzin

DziśDziś9
WczorajWczoraj194
W tygodniuW tygodniu627
W miesiącuW miesiącu13210