Nowości książkowe

 

Peter van Os, Już nie chcę być człowiekiem. Opowieść o przetrwaniu Zagłady. Przełożyła: Maria Mączka. Redaktorka inicjująca: Paulina Surniak. Redaktor prowadzący: Bogumił Twardowski. Marketing i promocja: Agata Gać. Redakcja: Agnieszka Czapczyk. Korekta: Witold Kowalczyk, Justyna Techmańska. Projekt typograficzny: Grzegorz Kalisiak. Projekt okładki i stron tytułowych: Ula Pągowska. Zdjęcie na okładce: osmlang Bettmann / Getty Images. Mapa: Mariusz mamet. Wydawnictwo Poznańskie sp. z o.o., Poznań 2024, s. 478.

 

 

Rodzina fanatycznych nazistów kochała ją jak własną córkę.

Ona sama zakochała się w niemieckim inżynierze, który w klapie marynarki nosił przypinkę partii Hitlera. Jako Anni Gmitruk, folksdojczka ze wschodniej Polski, nigdy nie zdradziła, kim była naprawdę: Małą Rywką Kizel, żydowską dziewczyną z ortodoksyjnej rodziny, której bliscy zginęli w getcie warszawskim. Dzięki hartowi ducha, znajomości języka, mieszance szczęścia i uroku Mali udało się uniknąć Ich losu.

Pieter van Os odbył szereg podróży śladami bohaterki, mocno zagłębiając się w powikłane dzieje naszej części Europy. Dzięki temu książka, oprócz niezwykłej historii głównej bohaterki, jest również uniwersalną opowieścią o odkrywaniu własnej tożsamości.

 

SERIA REPORTERSKA WYDAWNICTWA POZNAŃSKIEGO. RZECZYWISTOŚĆ WCIĄGA BARDZIEJ NIŻ FIKCJA

 

Historia Mali Jest pretekstem do opowiedzenia o polskich Żydach, ich kulturze, historii, losie, który zgotowali im hitlerowcy i polscy „sąsiedzi". To książka o szukaniu własnego miejsca na ziemi, kobiecej sile i pamięci o tym, że przeszłość trzeba cały czas opowiadać, bo może ktoś czegoś się Jednak nauczy.

Wojciech Szot