Nowości książkowe

 

Irena Tetlak, geometria porozumienia. Redakcja: Mirosława Szychowiak. Projekt graficzny i projekt okładki: Anna Skowrońska. Wydawnictwo VERIDIAN, Warszawa 2024, s. 44.

 

 

Irena Tetlak – poetka, animatorka kultury, urodzona w Radzyniu Podlaskim. Mieszka na stałe w Warszawie i tutaj tworzy. Od 2012 roku pomysłodawczyni i organizatorka spotkań poetyckich w ramach autorskiego projektu .Poezja Art&Cafe". Współorganizatorka festiwalu 51. Warszawska Jesień Poezji w 2023 r. Należy do Oddziału Warszawskiego Związku Literatów Polskich. Z wykształcenia ekonomistka i menadżerka. Wyższe wykształcenie zdobyła w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz na Uniwersytecie Warszawskim.

Laureatka 41. Warszawskiej Jesieni Poezji w 2012 roku, gdzie zdobyła wyróżnienie. Debiutancki tom wierszy wydała w 2013 roku w Wydawnictwie Autorskim Andrzej Dębkowski. Jest autorką książek poetyckich Lilak (2013), Wnętrza (2014), Pod tym samym niebem (2016), Celina (2019) oraz Droga (2021), Czarne łabędzie (2022). Laureatka VI Zlotu Poetów w Łodzi, gdzie zdobyła Grand Prix w 2020 r. oraz wyróżnienie w 2023 r. podczas IX edycji tego festiwalu. Wiersze autorki publikowane są w licznych antologiach, czasopismach literackich oraz internecie. Geometria porozumienia (2024) jest siódmą książką poetycką autorki. Prowadzi własny blog „Wiersze i obrazy Irena Tetlak” (irenatetlak.blogspot.com) oraz fanpage na Facebooku.

 

Geometria porozumienia to siódma książka poetycka Ireny Tetlak. Dość późny debiut w 2013 roku spowodował pewnego rodzaju poetycką lawinę. Oznaczać to mogło jedno – Autorka poczuła, że przyszedł czas, by dać się ponieść słowom, emocjom, doświadczeniom, podzielić z czytelnikiem obserwacjami świata, ludzi i wreszcie określić swoje życiowe priorytety. Najnowszy tomik wydaje się być nowym, choć wciąż pełnym empatii - głosem. Podczas lektury dostrzega się powściągliwość, wiersze nie rozlewają się szeroką strugą, są skupione i w swojej konstrukcji bardziej otwarte na dialog z czytelnikiem, który musi sam sobie coś dopowiedzieć, niekoniecznie postawić swoją kropkę, ale zaznaczyć, że bierze w którymś z tekstów udział. Geometria porozumienia tylko z pozoru wydaje się być przepełniona obecnością kobiet. Kto sięgnie po tę książkę, przekona się (jak ja), że jest inaczej.

Mirka Szychowiak