Nowości książkowe

 

Stanisław Brejdygant, Zwierzenia. Redaktorka inicjująca: Elżbieta Kalinowska. Redaktorka prowadząca: Dorota Zwierzchowska. Redakcja: Hanna Trubicka. Korekta: Małgorzata Denys, Katarzyna Bury. Projekt okładki i stron tytułowych: Olga Wojewódzka. Zdjęcie autora © Karol Stępkowski. Seria Archipelagi. Grupa Wydawnicza Foksal Sp. z o.o., Warszawa 2023, s. 396.

 

 

Adwokat wstawiający się za zabójcą w przekonaniu, że kat sam był kiedyś ofiarą. Mężczyzna dokonujący zbrodni, z której świadomością nie może żyć. Policjantka podejmująca grę w kotka i myszkę ze ściganym. Stary człowiek odnajdujący w swoim wnuku siebie i własne niezwykłe doświadczenia dziecka czasów wojny. Kobieta i mężczyzna poznający się za pośrednictwem wysyłanych nagrań.

Bohaterowie Zwierzeń powierzają nam swoje tajemnice, niczym pacjenci psychoterapeutom. Ale nie ma tu miejsca na szufladkowanie i etykietowanie. Te intymne confessiones skłaniają raczej do zadawania pytań – o dobro, wielkoduszność, lojalność, miłość, przyjaźń i tolerancję.

 

STANISŁAW BREJDYGANT, aktor, reżyser, pisarz. Autor kilku tomów prozy (Być Bogiem, Powiedz im, Stypa, Maligna Świt o zmierzchu), kilkunastu sztuk teatralnych, a także wielu słuchowisk i scenariuszy filmowych. Jako aktor debiutował rolą Hamleta. Grał też Ryszarda III, księcia Myszkina, Raskolnikowa, Poncjusza Piłata, Stalina i dziesiątki innych ról w teatrze, w spektaklach i serialach telewizyjnych oraz w filmach. Wystawiał na scenach swoje dramaty, ale także dzieła klasyków, a najchętniej własne adaptacje powieści pisarza, którego zwie swym arcymistrzem – Fiodora Dostojewskiego. Reżyserował także opery, spektakle telewizyjne, słuchowiska radiowe, widowiska plenerowe i filmy.