Nowości książkowe

 

Zbigniew Rokita, Odrzania. Podróż po ziemiach odzyskanych. Projekt okładki i wklejek: Magdalena Kuc. Konsultacja merytoryczna: Sebastian Rosenbaum. Opracowanie map: Anna Pietrzyk. Fotografia autora na wklejce: Arkadiusz Gola. Redaktorka inicjująca: Bogna Rosińska. Redaktor prowadzący: Artur Wiśniewiski. Opieka produkcyjna: Ewelina Wójcikowska-Jakubiec. Opieka promocyjna: Zofia Kotecka. Adiustacja: Teresa Kruszona. Korekta: Anna Smutkiewicz, Weronika Pikuła. Wydawnictwo Znak, Kraków 2023, s. 312.

 

 

NOWA KSIĄŻKA ZBIGNIEWA ROKITY – LAUREATA NAGRODY LITERACKIEJ „NIKE” 2021

To tu, na Ziemiach Odzyskanych, miało po wojnie miejsce jedno z najbardziej  spektakularnych wydarzeń w historii Europy XX wieku. To tu, w tych wszystkich Wrocławiach i Szczecinach, Polska stanęła przed jednym z największych cywilizacyjnych wyzwań – przemienieniem Niemiec w Polskę.

Wciąż jednak widać szwy, którymi pozszywali Polski przedwojenną i powojenną. Wyłażą france. Bo tu, na Odzyskanych, jest jakoś inaczej. Uliczne tabliczki przypominają piastowskie drzewka genealogiczne, zewsząd wyzierają cegły o barwie wściekłej krwi, blokowiska lokowane na prawie niemieckim, wilhelmińskie gmachy otoczone przez parkingi niestrzeżone, a jednak płatne. Tutejsi Polacy często wciąż wahają się, czy już są stąd, czy jeszcze znikąd – a niektórzy dalej snują opowieść, którą ktoś ileś tam lat temu przerwał martwym już mieszkańcom ich kamienic.

I dlatego ja, kundel Ziem Odzyskanych, zlepiony z tutejszych i przyjezdnych, ruszyłem w tę dziwną podróż po Odzyskanych, po Poniemiecczyźnie, żeby to wszystko ujrzeć na własne oczy.

 

WŁÓCZĘGOWSKI POEMAT REPORTERSKI AUTORA KAJŚ. OPOWIEŚĆ O GÓRNYM ŚLĄSKU