Nowości książkowe

 

Juliusz Wątroba, Krwawa Kaśka. Redakcja i korekta: Katarzyna Dziubała. Projekt okładki: Marek Piwko (mjp). Wydawca: „Śląsk” Sp. z o.o. Wydawnictwo Naukowe, Katowice 2023, s. 258.

 

 

Juliusz Wątroba urodził się w 1954 roku w Rudzicy. Poeta, prozaik, satyryk, kabareciarz... Opublikował 56 książek: poezje, satyry, fraszki, aforyzmy, powieści, opowiadania, felietony, reportaże. Autor musicali, spektakli, programów kabaretowych, tekstów pieśni i piosenek autorskich...

Setki jego wierszy ukazały się w pismach literackich, kulturalnych, satyrycznych i w edycjach zbiorowych. Laureat stu konkursów literackich. Jego utwory były tłumaczone na język angielski, niemiecki, czeski, słowacki i bułgarski.

W latach 1989-2004 współpracował z Polskim Radiem, gdzie jego utwory interpretowali najwybitniejsi aktorzy. Członek kabaretu TON. Zagrał wspólnie z Sabiną Głuch we własnym spektaklu satyryczno-lirycznym Pociąg pospieszny do miłości, którego premiera odbyła się w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej w 2016 r. Jest też główną postacią filmu dokumentalnego Szczęśliwe miejsce, które ma poetę w reżyserii Ewy Borysewicz. Członek m.in. Związku Literatów Polskich, Stowarzyszenia Autorów ZAiKS i Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego.

Za twórczość literacką otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in. Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.