Nowości książkowe

 

Przemysław Sadura, Sławomir Sierakowski, Społeczeństwo populistyczne. Redakcja: Kinga Dunin. Korekta: Ula Roman. Opieka redakcyjna: Jaś Kapela. Projekt okładki i układ typograficzny: Katarzyna Błahuta. Zdjęcie autorów: Jakub Szafrański. Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2023, s. 266.

 

 

Stan świadomości społecznej nie zmienia się z dniem wyborów. Jak budować wspólnotę obywatelską lub raczej wspólnoty obywatelskie, w odróżnieniu od wspólnoty połączonej osobą przywódcy, który ją prowadzi, który za nią planuje program i sposób realizacji. Siła demokracji liberalnej tkwi w aktywności jednostek. Siła autorytarnej - w podążaniu za wodzem. To mi podpowiadają
Sadura i Sierakowski.

MARIAN TURSKI

 

Czy jest więc populizm nieodzowną odpowiedzią na współczesny kryzys zaufania w polityce? Odpowiedzi szukajcie u Sadury i Sierakowskiego. Polecam!

ANDRZEJ LEDER

 

Jeśli książkę socjologiczną czyta się niczym kryminał, to możliwe są dwa  wyjaśnienia - albo autorów poniosła fantazja, albo rzeczywistość wyprzedziła fikcję. Ta książka to drugi przypadek. Przeczytaj, bo masz rolę w tej opowieści i warto znać scenariusz, który ktoś dla ciebie napisał. A nuż uda ci się coś zmienić.

MARTA NIEDŹWIECKA