Nowości książkowe

 

Emiliano Fittipaldi, Chciwość. Redakcja i korekta: Julia Szypulska, Jacek Cezary Kamiński. Wydawnictwo Glowbook, Sieradz 2923, s. 206.

 

 

Bestseller włoskiego rynku wydawniczego odsłaniający finansowe machinacje Watykanu. Książka napisana na podstawie oficjalnych dokumentów Stolicy Apostolskiej. Ujawnia ogromną skalę korupcji w strukturach Kościoła katolickiego: w Watykanie, rozrzuconych po świecie diecezjach i zgromadzeniach zakonnych. Grabież datków wiernych, oszustwa podatkowe, mataczenie, luksusowe rezydencje hierarchów, nieudane inwestycje prowa­dzące do strat idących w setki milionów euro i wiele innych skandali, których wspólnym mianownikiem jest chciwość ludzi Kościoła. – Dyrektor włoskiego kanału Radio Maria su­gerował, że powinienem się powiesić. Do tego dochodzą anonimowe telefony z groźbami utraty życia – wyznał w rozmowie z portalem Onet.pl Emiliano Fittipaldi.

 

Gdyby ta historia wydarzyła się cztery wieki temu, Trybunał Inkwizycji prawdopodob­nie skazałby na stos dziennikarza „Espresso” Emiliano Fittipaldiego. Podzieliłby los, który spotkał setki wolnomyślicieli, radykalnych reformatorów i kobiet uznanych za czarownice.

LUCA KOCCI, „IL MANIFESTO”

 

Śledztwo Fittipaldiego bazuje na oryginalnych dokumentach (około 20 stron książki zajmują fotograficzne reprodukcje oryginałów) i prowadzi do ujawnienia bogactwa, skandali i tajemnic Kościoła Franciszka.

RED., „IL MESSAGGERO”

 

Na podstawie oryginalnych dokumentów i własnych badań Fittipaldi ujawnia, jak bajecznie bogaty jest Kościół Franciszka. „Moja książka nie jest książką o Papieżu, ale o Kościele, który nie chce się zmienić” – mówi. Opowiada o niezwykle silnym oporze wobec idei Bergoglio ubogiego Kościoła dla ubogich...

CINZIA LUCCHELLI, „ALTO ADIGE”

 

Książka „Chciwość” robi rachunki w kieszeni Kościoła. Ujawniając nieokiełznane luksusy, absurdalne przywileje i szalone wydatki.

SERENA SARTINI, „IL GIORNALE”

 

Loty w klasie biznes. Ubrania szyte na miarę. Meble wysokiej jakości. Szafka pod zle­wozmywak za 4600 euro.

GIULIANO FOSCHINI, „LA REPUBBLICA”

 

...przedstawia obraz szalonych wydatków, marnotrawstwa i nadużyć, które nie mają nic wspólnego z ubogim Kościołem...

FABRIZIO CACCIA, „IL CORRIERE DELLA SERA”

 

EMILIANO FITTIPALDI, (urodzony w 1974 roku w Neapolu) – włoski dziennikarz śled­czy, eseista i bloger, dyrektor gazety „Domani” przez lata związany z dziennikiem „Espresso”. Przeprowadził wiele głośnych śledztw dzienni­karskich, m.in. w sprawie skandali seksualnych związanych z byłym premierem Włoch Silvio Berlusconim oraz dotyczących związków mię­dzy światem polityki a przestępczością zorga­nizowaną. Dwukrotnie uhonorowany nagrodą Ischia – najbardziej prestiżowym wyróżnieniem dziennikarskim we Włoszech (2006 i 2017), lau­reat nagród Sodalitas (2005) i Gaspare Barbiellini Amidei Prize w kategorii Sekcja Druku i No­wych Mediów (2009). Inne książki: „Profondo Italia” (2004), „Cosi ci uccidono. Storie, affari e segreti deli'ltalia dei veleni”(2010), „Gli impostori. Inchiesta sul potere” (2017, poświęcona głośnej sprawie porwania Emanueli Orlandi), „Lussuria. Peccati, scandali e tradimenti di una Chiesa fatta di uomini” (2017).