Nowości książkowe

 

Marek Wawrzkiewicz, nie minęło. Redakcja i projekt okładki: Andrzej Dębkowski. Korekta: Zofia Sofim Mikuła. Zdjęcie autora na IV stornie okładki: Andrzej Walter. Wydawnictwo Autorskie Andrzej Dębkowski, Zelów 2023, s. 214.

 

 

Marek Wawrzkiewicz urodził się w 1937 roku w Warszawie. Poeta, prozaik, tłumacz, krytyk literacki. Przeszło trzydzieści lat pracował jako dziennikarz w radiu i prasie. Był redaktorem naczelnym pism literackich „Nowy Wyraz” i „Poezja”, korespondentem zagranicznym, a także szefem tygodnika „Kobieta i Życie”.

Autor ponad czterdziestu książek – tomów poezji, szkiców, powieści, antologii i książek przekładowych – tłumaczy z kilku języków słowiańskich.

Od 1963 roku członek Związku Literatów Polskich, od 2000 prezes Oddziału Warszawskiego ZLP, a od 2003 również prezes Zarządu Głównego ZLP. Organizator międzynarodowych Warszawskich Jesieni Poezji.

 

Marek Wawrzkiewicz odsłania kolejne karty swoich wspomnień. Po doskonałym wywiadzie-rzece w książce „Nie do zapomnienia. Z drugiej szuflady”, gdzie sięgał do najdalszych pokładów pamięci – pozostawił nam nieprzebrane źródło wiedzy o polskiej literaturze. Tym razem ukazuje nam swoje inne oblicze. „Nie minęło”, to książka szczególna dla poety. Wawrzkiewicz wspomina czasy nam bliskie, takie na wyciągnięcie ręki. Ukazuje w książce różne momenty ze swojego bogatego życia – poważne, ale i śmieszne, zwyczajne i mniej zwyczajne; takie jakie bywało i bywa życie. Odnosi się wrażenie, że poeta chce poskładać te okruchy z rozsypanych kawałków rozbitego lustra, następnie składa je, aby wreszcie mógł się wyłonić w miarę całościowy obraz człowieka spełnionego. Surowy, ale prawdziwy, bez upiększeń i wygładzania kantów; pisanie hagiografii pozostawia innym. Ta książka naprawdę potrafi inspirować i skłaniać do refleksji...

Andrzej Dębkowski