Nowości książkowe

 

Kamil Janicki, Warcholstwo. Prawdziwa historia polskiej szlachty. Redaktor prowadzący: Bogumił Twardowski. Marketing i promocja: Aleksandra Białek-Borsuk. Redakcja: Witold Kowalczyk. Korekta: Agnieszka Czapczyk, Katarzyna Dragan. Projekt okładki i stron tytułowych: Ula Pągowska. Wydawnictwo Poznańskie sp. z o.o., Poznań 2023, s. 383.

 

 

Czy polska szlachta zasłużyła na chwałę?

Kamil Janicki, autor wielu bestsellerowych książek, po świetnie odebranej „Pańszczyźnie” tym razem wprowadza nas w świat polskiej szlachty. „Warcholstwo” to bezkompromisowe, krytyczne spojrzenie na warstwę społeczną, która przejęła pełną kontrolę nad dawną Rzeczpospolitą, stworzyła unikalny system wartości i obyczajów, a potem – z coraz bardziej zacietrzewionym oglądem świata – przyczyniła się do anarchii i upadku kraju.

To historia buńczucznego stylu życia w myśl zasady „zastaw się, a postaw się”. Historia systemu politycznego, który zbudowano na szczytnych ideach, ale który wypoczwarzył się tak, że wolność ustąpi­ła miejsca posuniętej do absurdu samowoli. I w którym „każdy szlach­cic na zagrodzie” faktycznie wierzył, że jest „równy wojewodzie”, a nawet królowi. Historia dumy z imperium połączonej z niechęcią do prowadzenia jakichkolwiek wojen i do obrony kraju. I historia ob­sesyjnych, rozciągniętych na stulecia starań o to, by odciąć się od zdecydowanej większości mieszkańców Rzeczpospolitej, których uważano za gorszych tylko dlatego, że nie urodzili się z herbem.