Nowości książkowe

 

David Grann, Czas krwawego księżyca. Zabójstwa Osagów i narodziny FBI. Przełożył: Piotr Grzegorzewski. Redaktorki inicjujące: Dorota Nowak, Elżbieta Kalinowska. Redaktorki prowadzące: Dominika Cieśla-Szymańska, Dorota Zwierzchowska. Korekta: Katarzyna Bury Słabnicka, Jolanta Gomółka, Małgorzata Denys. Projekt okładki i stron tytułowych: Paulina Piorun. Zdjęcie wykorzystane na okładce: ©Bartelesville Area. Projekt mapy: Jeffrey L. Richman. Zdjęcie autora na skrzydełku: ©Matt Richman. Wydawnictwo WAB, Warszawa 2023, s. 368.

 

 

Członkowie plemienia Osagów z terenów Oklahomy należeli w latach 20. XX wieku do najbogatszych ludzi świata. Dzięki odkryciu na ich terytorium złóż ropy naftowej jeździli limuzy­nami, kupowali luksusowe rezydencje i wysyłali dzieci do szkół w Europie. Nagle zaczęli ginąć w tajemniczych okolicznościach, jeden po drugim. Kiedy zaczęły umierać również osoby pró­bujące wyjaśnić zagadkę, a ofiar było już ponad dwadzieścia, śledztwo przejęło świeżo utworzone FBI, trafiając na jeden z najmroczniejszych spisków w historii Stanów Zjednoczonych.

David Grann przygląda się po latach tej szokującej sprawie, odkrywając nowe szczegóły. Jego doskonale udokumentowa­na książka jest arcydziełem literatury faktu, frapującym zapi­sem pełnego zwrotów śledztwa, które ujawniło wiele tajemnic. Czas krwawego księżyca to historia chciwości, rasizmu i zbrod­ni, którą czyta się z zapartym tchem.

Na podstawie książki Czas krwawego księżyca Martin Scorsese nakręcił film z gwiazdorską obsadą (w rolach głównych m.in.: Leonardo DiCaprio i Robert De Niro).