Nowości książkowe

 

Kazimierz Ivosse, Garść nieba, garść piekła. Powieść. Projekt okładki: Kazimierz Ivosse. Zdjęcie autora: Anna Nepelska. Nakład autorski, Wankendorf-Jarosław 2021, s. 314.

 

 

Kazimierz lvosse

Literatura w świecie, świat w literaturze. O Afryce napisano wiele wspaniałych dzieł literackich, jak o żadnym innym kontynencie. „Garść nieba, garść piekła” to z kolei piąty tom sagi rodzinnej, począwszy od tego, wydanego w roku 1988 pod nieobecność pisarza w kraju (emigracja solidarnościowa z azylem politycznym w Niemczech), gdzie autor przebywa do dziś. Obecnie w dobie ogromnej fali uchodźców, szczególnie z tego kontynentu, temat nadal jest aktualny i palący. Cały ciąg wojennych ciosów dotykających Afrykę od stuleci zaświadcza o tym, że ten nasz świat nie wyleczył się z wojen i nienawiści. Kto raz był prześladowany, parafrazując Natalię Ginzberg, nie uzyska spokoju już nigdy. Dotknęło to kiedyś i autora, który potwierdza, iż raz doświadczonego zła nigdy jednak się nie zapomina. Obserwując to dziejące się zło, staje w obronie „czarnych”, jak ich od wieków nazywano. Uważa, że ich dusze jaśnieją większą bielą, niż dusze „białasów”, a to za sprawą działających tam katolickich misji.

Tegoż autora: „Obcy”,,„Zanim zabrzmi cisza”, „Siódmy dzień święcić”, „Garść nieba, garść piekła”, „Przeminęło, odeszło w milczeniu”, „Tak dalekodrugi brzeg”, „Złoty kościotrup”, „Rzeka ludzi szczęśliwych”, „Claudine”, „Opowiem to jeszcze raz”, Kamienica pod czternastką”, „Księga ciszy”, „Cisza i cień”, „Zanim zabrzmi cisza”, „Garść nieba, garść piekła I” „Garść nieba, garść piekła II” „Garść nieba, garść piekła III”. Jest autorem 4 tomików wierszy.