Nowości książkowe

 

Roman Bolczyk, Templariusze. Zbrodnia w majestacie prawa. Redakcja: Maciej Cierniewski. Projekt okładki: Roman Bolczyk. Wydawnictwo KOS s.c., Katowice 2021, s. 368. 

 

 

Do wielkiej sklepionej sali z trudem przedzierał się szary dzień. Ciemne ściany dodatkowo poczernił dym z rozświetlających mroki pochodni. Za stołem z surowego drewna ku wchodzącym kierują wzrok zasiadający tam mężczyźni. Ich twarze są napięte i wykrzywione nienawiścią. Słuchają niskiego, udręczonego głosu wydobywającego się ze stosu brudnych, splamionych krwią łachmanów okrywających dumnego ongiś templariusza. Za nim butnie stoją strażnicy w skórzanych kurtach z nieprzeniknionym wyrazem na twarzy. Padają oskarżenia i pytania o herezję, bałwo­chwalstwo i sodomię! Są sugestywne i nacechowane niedowierzaniem. Zawierają groźbę ponowienia tortur w wypadku odpowiedzi, która nie spełniałaby ich oczekiwań.

 

Jest to kolejne zmaganie tego autora z fenomenem templariuszy, który z prokuratorską swadą rozprawia się z narosłymi wokół nich mitami. Wcześniejsze opracowanie zatytułowane Templariu­sze fenomenem z mroków średniowiecza w konkursie internautów uznano za Najlepszą Książkę Historyczną edycji 2013 roku w kategorii „Okiem Badacza” na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie. Kolejne, Templariusze. Fenomen, który przetrwał, otrzymało nagrodę internautów w kategorii „Z historią w tle” i zostało uznane za Najlepszą Książkę Na Zimę 2019 na Śląskich Targach Książki w Katowicach.