Nowości książkowe

 

Jak zostać pisarzem? Podręcznik dla przyszłych autorów pod redakcją Andrzeja Zawady. Urszula Glensk, Marcin Hamkało, Karol Maliszewski, Leszek Pułka, Paweł Urbaniak, Andrzej Zawada. Projekt okładki: Magdalena Antoniuk. Fotografie na okładce: Shutterstock. Redakcja: Anna Rojkowska. Korekta: Zofia Smyk. Wydawnictwo Bukowy Las Sp. z o.o., Ożarów Mazowiecki 2021, s. 304.

 

 

Wyróżniający się na polskim gruncie poradnik dla wszystkich adeptów sztuki pisania. Doskonały podręcznik opracowany przez specjalistów, którzy przedstawiają w nim podstawy wiedzy niezbędnej przy tworzeniu tekstów prozatorskich.

W książce mowa jest o strukturze utworu literackiego, gatunkach prozatorskich i literacko-publicystycznych oraz o specyfice tekstów reklamowych. Autorzy przybliżają zagadnienia rynku wydawniczego i medialnego. Piszą o pracy z redaktorem, o życiu literackim i o prawie autorskim. Głos otrzymują tu także praktycy: cytowani są współcześni polscy pisarze, którzy opowiadają o swoich zawodowych doświadczeniach, o wzniosłej inspiracji i codziennej pracy w warsztacie pisarskim.

Poradnik ten, napisany lekko, chwilami dowcipnie, zarazem bogaty w wiedzę praktyczną, został pomyślany jako pierwszy polski podręcznik dla wszelkich uczelni kształcących przyszłych ludzi pióra. Okazało się, że w ciągu kilku lat od pierwszego wydania służył nie tylko studentom, lecz wszystkim tym, którzy wiążą swą przyszłość z twórczym pisaniem. Stale rosnącemu gronu nowych autorów dedykujemy i polecamy jego kolejne wydanie, życząc sukcesów!

 

* * *

Gdyby pisania można było nauczyć, natychmiast powstałyby fabryki literatury. A tymczasem pisanie wciąż jest anachroniczną manufakturą. Sytuacja to denerwująca i irytująca, dlatego pomimo wszystko zainteresowany Czytelnik (i potencjalny Pisarz) domaga się wskazówek i nauk. Jedyne, co można zrobić w tej kwestii, to wypytywać tych, którzy sami piszą, uważnie przypatrywać się ich warsztatowi, śledzić mechanizmy wiązania osnowy i wątku. Wszystko to znajdzie Czytelnik (a może i przyszły Pisarz) w tej bardzo ciekawej i inspirującej książce.

Olga Tokarczuk