Nowości książkowe

 

Romuald Mieczkowski, Były sobie Fabianiszki. Koncepcja serii, projekt okładki i redakcja graficzna: Romuald Mieczkowski. Opracowanie fotografii: Magdalena Lapkousta. Na okładce wykorzystano obraz Romualdasa Stasiulisa „Dom Mieczkowskich w Fabianiszkach – 2”. Biblioteka „Znad Wilii”, nr 10. Wydawca: Stowarzyszenie użyteczności Publicznej na rzecz Rozwoju Kultury „Znad Wilii”, Wilno 2020, s. 140. 

 

  

Fabianiszki to wieś tuż za północnymi rogatkami Wilna, dziś dzielnica miasta znana pod litewską nazwą Fabijoniśkes, która zaczęła tu powstawać pod koniec lat osiemdziesiątych XX wieku. Nie zapisała się wcześniej jakimś niezwykłym wydarzeniem w historii, nie mieszkał tu nikt z wielkich osobistości, dlatego pamięć o tamtych Fabianiszkach zanika – jakby ich nie było, tylko od razu nastała tu nowa „era miejska”.
Tymczasem były sobie Fabianiszki, ze swoim kolorytem i mikroświatem, z własnymi dziejami, jakże lokalnymi i podobnymi do innych podwileńskich, a dziś miejskich miejscowości.
To głównie historia mojej rodziny, ale wszyscy mieszkańcy Fabianiszek i ich okolic zasługują na pamięć, dlatego przytaczam ich prawdziwe nazwiska. Odwołuję się też do kroniki przeistaczania się wsi, a potem osady mocno związanej z miastem, w dzielnicę Wilna.
Niektóre historie znalazły się w książce „Objazdowe kino i inne opowiadania wileńskie”, w innych wydawnictwach, obecnie zostały one uzupełnione i ukazane w kontekście również Wilna, z perspektywy oddalania się. Są to Fabianiszki widziane ostatnio z daleka, jako mała ojczyzna, która pozostała tylko na mapie serca.