Nowości książkowe

 

Świństewka. Rocznik satyryczny 2021. Redakcja: Magdalena Kapuścińska. Korekta: Wojciech Janisio. Projekt okładki: POETARIAT z wykorzystaniem grafiki stock.chroma.pl. Wydawnictwo Autorskie Magdalena Kapuścińska, Wieluń 2021, s. 80.

 

 

Chrum, chrum, k(r)wi, k(r)wi...

Oto 11 mistrzów słowa, 11 największych współczesnych literackich Świntuchów, oto wiersze, które są rubasznym cymesem wśród współczesnej poezji. Tej publikacji nie powstydziliby się ani Fredro, ani Kochanowski, ani Morsztyn, ani Tuwim, ani nawet... Sztaudynger! Tej książki nie kupisz w byle księgarni na rogu ani w sklepie z dewocjonaliami! To towar reglamentowany, a więc – jeśli tak się stało, Drogi Czytelniku, że wszedłeś w jej posiadanie – możesz nazwać się już szczęściarzem!

Seks i wulgaryzm od zawsze były obecne w tradycji literackiej, a więc aby tejże tradycji stało się zadość... powracam do korzeni i namawiam razem z autorami do świntuszenia! Przyjęcie przez nich mojego wyzwania do tej słowotwórczej zabawy jest już samo w sobie nie lada wyczynem i już we wstępie należą im się owacje na stojąco za ten akt odwagi.

A wracając do samych „Świństewek” – można je określić jako zbiór niecenzuralnych wierszy, sprośnych fraszek i pełnokrwistych erotyków, ale przede wszystkim jako genialną zabawę słowem i formą, budzącą skrajne emocje zarówno samych autorów, jak i każdego odbiorcy – wszystko podane z wyrafinowanym smakiem i bez przekraczania granic literackiej przyzwoitości, żeby potraw nie... przesolić. Dodatkowej pikanterii dodają nieprzewidywalne relacje damsko-męskie, którymi wręcz epatują te utworki. Potrafią nie tylko poprawić humor i przywrócić pogodę ducha, ale także równie silnie wpływają na bujny rozrost a nawet rozkwit damsko-męskiej wyobraźni.

Autorzy ścigają się wręcz o to, który z nich ma większą odwagę, bardziej dopracowany i finezyjny warsztat, a przy tym sprawniejsze i zgrabniejsze pióro. Oceńcie sami, czy któryś uwiódł Was... słowem pisanym i zasłużył na miano prawdziwego Mistrza Pióra, a może jednak... oni wszyscy zrobili to razem?

Z wypiekiem na twarzy polecam – Magdalena Kapuścińska