Nowości książkowe

 

Małgorzata Kulisiewicz, Sprzedawcy jaśminu. Posłowie: Magdalena Węgrzynowicz-Plichta. Wydawnictwo SIGNO, Kraków 2021, s. 112.

 

 

Najnowsza książka poetycka Małgorzaty Kulisiewicz „Sprzedawcy jaśminu” została opublikowana niedawno w Wydawnictwie SIGNO w Krakowie i opatrzona posłowiem Magdaleny Węgrzynowicz-Plichty. Na stu dwunastu stronach można odnaleźć nowe wiersze pogrupowane tematycznie w czterech częściach. Pierwsza, gdzie najwięcej jest wątków autobiograficznych od dzieciństwa po teraźniejszość, nosi tytuł „Człowiek i wyspa”, druga – „Ekfrazy” nawiązuje do wątków związanych ze sztuką, literaturą i muzyką. W trzeciej: „Szarej personie” odnajdziemy odbicie naszej współczesności ze wszystkimi jej bolączkami. Czwarta stanowi zwieńczenie wszystkich wątków i prezentuje wiersze metafizyczne i religijne. Ukazuje, jak tytuł wskazuje, „Przebudzenie” do nowego wymiaru egzystencji.

Okładka książki zaprojektowana przez Joannę Plichtę doskonale plastycznie współgra z tekstami wierszy i poematów, jako że w tomiku nie brakuje dłuższych form. Wiersz „Poezjobranie” zamieszczony na okładce tylnej (obok biogramu autorki) może pomóc w szybkiej interpretacji tytułu tego zbioru i daje wskazówkę czytelnikowi oglądającemu po raz pierwszy tę akurat książkę, że są to poezje, i to raczej w formie klasycznej.