Nowości książkowe

 

Józef Zdunek, Czas wypełniony. Redakcja: Jerzy Wilgocki. Projekt okładki: Jerzy Wilgocki. Fotografie wewnątrz książki: Marzena Wolkenstein, Adam Zdunek, Józef Zdunek. Fotografia Autora: Marzena Wolkenstein. Korekta: Urszula Lona-Wilgocka. Wydawnictwo Rhytmos, Krotoszyn 2021, s. 106.

 

 

Słowo wstępne

Wachlarz tematyczny tomiku, który oddaję do rąk Szanownych Czytelnikom, jest szeroki. Główny wątek stanowią zagadnienia filo­zoficzne dotyczące ludzkiej egzystencji w świecie wielości wybo­rów prezentowane z pozycji różnych ról życiowych. Nie brak także odwołania do miejsc i sytuacji, także takich, w których tracimy poczucia bezpieczeństwa i wolności. Pojawiają się pytania, jaki człowiek ma wpływ na to, kim jest i jego oddziaływanie na spo­łeczeństwo, w którym żyje.

Moje wiersze nie dają odpowiedzi na powyższe pytania, staram się jedynie uwrażliwić Czytelnika na dylematy towarzyszące każ­demu z nas. Jeśli nawet pozwalam sobie wyraźnie stwierdzić: „tak” lub „nie”, jest to mój punkt widzenia, nie negujący własnego zdania Czytelników. Niczego nie sugeruję, ani tym bardziej nie narzucam.

Tomik zawiera również wiersze nostalgiczne, wspomnieniowe i osobiste. Zaliczam je, jak i większość wierszy z grupy „filozoficz­nej”, do poezji lirycznej, którą lubię i cenię.

Prezentowane wiersze powstały w latach 2019-2020. Część z nich była już publikowana wcześniej, przede wszystkim w cza­sopismach literackich: „Protokole Kulturalnym” i „Gazecie Kul­turalnej” oraz w zagranicznym „Dwukropku”, Miesięczniku Kulturalno-Edukacyjnym dla Polaków w Cape Town (Republika Południowej Afryki), a także w Tygodniku „Angora”.

Tomik Czas wypełniony zawierający 86 wierszy postanowiłem zilustrować fotografiami z rodzinnego archiwum. Poezja i fotogra­fia – dwa rodzaje artystycznego wyrazu - wzajemnie się uzupeł­niają, wzbogacają książkę nie tylko pod względem graficznym, ale oddziałują na wrażliwość czytelnika.

Zachęcam do lektury moich wierszy z nadzieją, że staną się źródłem nie tylko przyjemności, ale i bogatych refleksji.

Józef Zdunek, Krotoszyn, październik 2020 roku

 

Szukaj

Tłumacz

Statystyki

Odsłon artykułów:
2889076

Licznik odwiedzin

1975442
DziśDziś2852
WczorajWczoraj2153
W tygodniuW tygodniu11257
W miesiącuW miesiącu7941
ŁącznieŁącznie1975442