Nowości książkowe

 

Frances Gies, Życie średniowiecznego rycerza. Przekład: Grzegorz Siwek. Projekt okład-ki: Oksana Shmygol. Ilustracja na okładce pochodzi z Codedxu Manesse. Opieka redakcyjna: Natalia Gawron-Hońca. Wybór ilustracji: Jakub Janik. Adiustacja: Witold Kowalczyk. Korekta: Alksandra Pietrzyńska, Justyna Techmańska. Indeks: Tomasz Babnis. Opracowanie map: Anna Pietrzyk. Wydawnictwo Znak Horyzont, Kraków 2021, s. 410.

 

 

LŚNIĄCE ZBROJE, TURNIEJE, SZLACHETNE IDEAŁY – CZY TAK WYGLĄDAŁO ŻYCIE ŚREDNIOWIECZNEGO RYCERZA?

 

Niedoścignione wzory czy okrutnicy zabijający dla pieniędzy? Kim naprawdę byli średniowieczni rycerze?

Niezwykle elitarna formacja, której jedynym zadaniem i obowiązkiem była walka. To oni, na polach bitew, decydowali o biegu średniowiecznej historii. Mimo że w czasie wojny nie mieli dla przeciwników litości, dla nas są symbolami cnoty i rycerskiego honoru. Ich wspaniałe czyny opiewają pieśni, a legendy opowiadają o ich odwadze i lojalności. Jacy byli naprawdę? Która wersja ich historii jest tą prawdziwą?

Czy na zwycięstwie w turnieju rycerskim można było zarobić? Jak miał się rycerski etos do prawdziwego życia? Czy rycerskie przygody były równie barwne jak te opisywane w eposach? Czy rycerze byli wierni damom swoich serc? I czy każdy z nich miał swój zamek?

Frances Gies, współautorka bestsellerowej serii o życiu w średniowie­czu, tym razem zabiera nas w fascynującą podróż do wieków średnich, aby bliżej poznać życie rycerza – najbardziej kultowej postaci tej epo­ki. Przeprowadzi nas od historii pierwszych rycerzy, przez członków zakonów krzyżowych, aż po schyłek tej formacji.

 

Na pewno słyszałeś mnóstwo legend o rycerzach, ale czy znasz ich prawdziwą historię?