Nowości książkowe

 

Dan Jones, Świt królestw. Jasna historia wieków ciemnych. Przekład: Jakub Jedliński. Projekt okładki i adaptacje map: Marcin Słociński. Mapy oryginalne: Jamie Whyte. Opieka redakcyjna: Bartłomiej Nawrocki, Karolina Pawlik. Weryfikacja merytoryczna i indeks: Tomasz Babnis. Adiustacja: Kinga Kosiba. Korekta: Małgorzata Matykiewicz-Kołodziej. Wydawnictwo Znak Horyzont, Kraków 2023, s. 830.

 

 

Kiedy szukamy synonimu dla ignorancji i barbarzyństwa, słowo „średniowiecze” nasuwa się samo. W końcu czy nie nazywamy tej epoki wiekami ciemnymi?

Jak bardzo jesteśmy w błędzie! Średniowiecze to czasy kształtowania się wielkich religii, idei i całych państw. Okres odkryć, przemian społecznych i technologicznych.

Dan Jones zabiera nas w epicką podróż od stepów Mongolii po urwiste brzegi Portugalii i od ośnieżonych lasów Skandynawii po rozżarzone piaski Egiptu. Odkrywamy wielkie stolice późnego antyku, na targach pełnych arabskich kupców wąchamy drogocenne korzenie, a wreszcie wsiadamy na statki szukające nowej drogi do Indii.

Pośród rodzących się i upadających królestw Jones śledzi także losy zwykłych ludzi żyjących w niezwykłych czasach. A w tym wszystkim szuka odpowiedzi na fascynujące pytanie: jak średniowiecze wpłynęło na kształt współczesnego świata?

 

Po prostu najlepsza historia średniowiecza na rynku.

Sunday Times

Wybitne dzieło, w pięknym stylu splatające rozmaite wątki.

Peter Frankopan

To czysta rozkosz spotykać tak uzdolnionego i kipiącego energią historyka, który nigdy nie boi się dostarczać czytelnikom rozrywki.

The Times

Wyjątkowa, po mistrzowsku wciagająca panorama.

Simon Sebag Montefiore

Za***sty autor historyczny, delikatnie rzecz ujmując.

Duff McKagan, basista Guns N'Roses

Oto triumf.

Charles Spencer

______________

Dan Jones, brytyjski historyk, pisarz, prezenter telewizyjny i dziennikarz. Scenarzysta i prowadzący serii Netflixa pt. Tajemnice brytyjskich zamków. Autor m.in. bestsellerowych książek Templariusze. Rozkwit i upadek zakonu świętych wojowników i Krzyżowcy. Epicka historia wojen o Ziemię Świętą. Mieszka w Surrey.