Nowości książkowe

 

Anthony Tucker-Jones, Most Diabła. Arnhem 1944. Przełożył: Sławomir Kędzierski. Redaktor: Arkadiusz Wingert. Korekta: Bogumiła Jędrasik. Redaktor techniczny, projekt okładki i stron tytułowych: Marcin Adamczyk. Wydawnictwo Bellona, Warszawa 2023, s. 336.

 

 

17 września 1944 roku około godziny 13.00 feldmarszałek Walther Model, nowy dowódca niemieckiej Grupy Armii „B”, zasiadł do obiadu w hotelu Tafelberg w holenderskim miasteczku Oosterbeek niedaleko Arnhem. Nagle dobiegły do niego odgłosy eksplozji, a potem rozdzwo­niły się telefony. Jeden z oficerów wkrótce zameldował feldmarszałkowi: „Skończone świnie! Zrzucają na nas dwie dywizje spadochronowe!”. Mówiąc „świnie”, miał na myśli aliantów...

Tak Niemcy dowiedzieli się o rozpoczęciu operacji „Market-Garden”, największej operacji powietrznodesantowej w tej wojnie. Jej celem było opanowanie przez brytyjskich i amerykańskich spadochroniarzy prze­praw na kilku rzekach i kanałach oraz umożliwienie oddziałom pan­cernym dojścia do Renu w Arnhem. Stamtąd alianci mogliby uderzyć na Zagłębie Ruhry, przemysłowe centrum hitlerowskich Niemiec. Ten śmiały plan brytyjskiego marszałka Montgomery’ego mógł zdecydowa­nie przyspieszyć koniec wojny. Okazał się jednak nazbyt optymistyczny i zakończył fiaskiem.

 

Anthony Tucker-Jones, były oficer brytyjskiego kontrwywiadu, autor wielu książek dotyczących drugiej wojny światowej, ukazuje bitwę pod Arnhem z perspektywy Niemców. Docieka, jak mimo zaskoczenia alianckimi desan­tami zdołali się szybko zorganizować, podciągnąć odwody i uniemożliwić przeciwnikom zajęcie kluczowego mostu w Arnhem. W książce jest też mowa o udziale w walkach Polaków z 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Sosabowskiego.