Nowości książkowe

 

Bogusław Wiłkomirski, Kryptonim „Wyspa. Tajne poligony śmierci. Redakcja i korekta: Irena Nyczaj. Okładka według pomysłu autora. Opracowanie techniczne: Paweł Nyczaj. Oficyna Wydawnicza STON 2, Kielce 2021, s. 440.

 

 

Kryptonim „Wyspa” jest czymś więcej niż tylko dobrze skomponowaną książ­ką sensacyjną. To wnikliwe studium ludzkich postaw i zachowań w czasie dwóch totalitaryzmów, które w XX wieku zakiełkowały, wzrosły i wydały swój straszliwy owoc w postaci ludzkich cierpień i dramatów. Po mistrzowsku prowadzona intryga, w której losy fikcyjnych bohaterów przeżywających wymyślone przygody wplatają się w prawdziwe wydarzenia z życia realnie istniejących dygnitarzy nazizmu i komunizmu sprawia, iż czytelnik czuje się jakby sam uczestniczył w ryzykownych misjach wywiadowczych.

 

Bogusław Wiłkomirski jest emerytowanym profesorem nauk biologicz­nych i doktorem honoris causa Narodowego Uniwersytetu Uzbekistanu. W 2017 roku został członkiem Związku Literatów Polskich, w 2019 roku sekretarzem zarządu Oddziału Kieleckiego ZLP i członkiem Zarządu Głównego tej organizacji. Od 2023 roku jest członkiem prezydium ZG ZLP. Jego pozanaukowymi pasjami są podróże w najdalsze zakątki planety i górskie przygody.