Nowości książkowe

 

Bogusława Chwierut, Esencja Róży. Redakcja i projekt okładki: Agnieszka Herman. Korekta: Magdalena Kapuścińska. Fotografie: Bogusława Chwierut. Wydawnictwo: Fundacja Poetariat, Wieluń 2023, s. 80.

 

 

Słowa kryją się za liśćmi paproci – czytamy w jednej z miniatur pomieszczonych w najnowszym, ósmym już zbiorku wierszy Bogusławy Chwierut. W tych krótkich, pełnych wdzięku formach, autorka udziela głosu uczuciom i naturze – razem z nią wędrujemy drogami i dróżkami wzlotów serca, nadziei, tęsknot, oczekiwania, ale także wschodów i zachodów słońca, snujących się nici babiego lata, dudnienia jesiennego deszczu, cudu kropli rosy. Iluż to poetów przywoływało naturę, żeby podnieść temperaturę swojej namiętności! Ale nie tylko eros rządzi w tych miniaturach, afekt dotyczy życia jako takiego: każdy dzień / to wielka uczta / głodu („Życie”).

Bogusława Chwierut to z pewnością fenomen, samorodek – ósmy tomik wierszy, wystawa i album fotograficzny, cztery książki prozatorskie, artystyczna grupa Źródłosłów, liczne antologie, uczestnictwo w festiwalach literackich, organizacja i prowadzenie spotkań z ludźmi pióra. Kiedyś kelnerka, dzisiaj poetka zaskakuje twórczą witalnością i odwagą. Bo też z bryły tęsknoty i krwi ciepłej / składa się człowiek / latami szuka odpowiedzi/jak udźwignąć noc i dzień.
Esencja róży to mieszanka tajemnicy z miłością, z uwagą więc szukajmy proporcji dla tej kompozycji.

Agnieszka Herman