Nowości książkowe

 

Sławomira Sobkowska-Marczyńska, Tańcząca w chmurach. Redakcja i korekta: Maria Duszka. Ilustracje: Radosław Barek. Projekt okładki i skład ilustracji: Magdalena Kapuścińska. Wydawnictwo: FUNDACJA POETARIAT, Wieluń 2023, s. 80.

 

 

Wiersze Sławomiry Sobkowskiej-Marczyńskiej są jak powiew wiosny, mają w sobie świeżość i lekkość. Metafory skrzą się jak różnobarwne motyle. A równocześnie z tą lekkością wiersze jej zawierają dużo życiowej mądrości,. Autorka jest bardzo oszczędna w słowach, uważnie filtruje swoje emocje, spostrzeżenia i przeżycia, by przedstawić je czytelnikowi w zwartej, interesującej formie. „Tańcząca w chmurach” to z pewnością udany debiut literacki.

Kalina Izabela Zioła

 

Tańcząca w chmurach to nostalgiczna opowieść o trudach i radości życia autorki, ujęta w liryczny kokon niezwykle oryginalnych metafor i wyszukanych fraz. Autorka z pełną gracją balansuje na linii życia racząc nas niezwykle finezyjnym tańcem w chmurach. I tak oto Sławomira Sobkowska-Marczyńska tanecznym krokiem debiutuje na wielkiej scenie poezji. Już nie mogę doczekać się kolejnych literackich kroków Sławki – baletnicy tańczącej w obłokach słów.

Magdalena Kapuścińska

 

W wierszach Sławomiry Sobkowskiej-Marczyńskiej ujęła mnie prostota wyrażania myśli. Są formułowane w sposób zrozumiały dla każdego i tak, że każdy je może uznać za swoje. A jednocześnie poetka zaprasza odbiorcę w głębię myśli ubranej nierzadko w niewiele słów. W jej wierszach wyczuwa się szczerość przekazu, wypływającego prosto z duszy. Właśnie duchowość wyróżnia jej twórczość.

Poetka z wyjątkową wrażliwością dotyka w swoich wierszach spraw człowieka, empatycznie wczuwając się w jego krzywdę. Jest wiarygodna. Można jej uwierzyć.

Michał Grudziński