Nowości książkowe

 

Krzysztof Mroziewicz, Szyfr jednorożca. Redaktor prowadzący: Szymon Gumienik. Korekta: Zespół. Redaktor techniczny i projekt okładki: Mirosław Głodkowski. Wydawnictwo Marszałek Development & Press, Toruń 2021, s. 236.

 

 

Krzysztof Mroziewicz – publicysta, dyplomata, komentator spraw międzynarodowych. Absol­went Uniwersytetu Warszawskiego. W latach osiemdziesiątych korespondent Polskiej Agen­cji Prasowej w Indiach, korespondent wojenny w Nikaragui, Afganistanie i Sri Lance, wiceprezes Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej w Azji Połu­dniowej. W latach 1996-2001 pełnił misję jako ambasador Polski w Indiach, Sri Lance i Nepalu. Autor 20 książek.

 

Zbrodnie w świecie kryminału zdarzają się nie­mal codziennie. Lecz takie, które gruntownie od­kryją przed czytelnikiem meandry dyplomacji – „sztuki i szkoły unikania konfliktów”, zdarzają się równie często co tytułowy jednorożec.

Napakowane erudycją migawki z życia (nie)codziennego ambasady i jej przyległości, podlane klimatem kojarzącym się z klasyką kryminału noir. Do sprawdzenia!

Katarzyna Kunda

 

Krzysztof Mroziewicz zawodu pisarskiego uczył się wiele lat, z wielkim powodzeniem terminując w dziennikarstwie, co owocowało kilkoma książ­kami reportażowymi mającymi cechy prawdzi­wej literatury. Jest pisarzem poważnym: jego napisane w ostatnich latach książki na tematy społeczne, polityczne, filozoficzne są w niedzi­siejszy sposób głębokie i mądre. I oto ten po­ważny pisarz zrzucił akademicką togę i napisał powieść kryminalną. Wykorzystał realia, które zna z autopsji, wplótł w nie frapującą fabułę i po­toczystą, piękną polszczyzną opowiedział nam historię pasjonującą. O czym? Nie streszcza się powieści kryminalnych. Trzeba je czytać.

Marek Wawrzkiewicz