Nowości książkowe

 

Stefan Jurkowski, Epizod podróżny. Projekt okładki, kolaże, korekta i opracowanie typograficzne: Irena Nyczaj. Opracowanie komputerowe: Paweł Nyczaj. Zdjęcie autora na okładce: Barbara Marszałek. Oficyna Wydawnicza STON 2, Kielce 2023, s. 90. .

 

 

Stefan Jurkowski zaprasza nas do przechadzki po śladach zewnętrznych, ale równocześnie w głąb siebie. Chce, by czytelnik spojrzał wnikliwiej na otaczający go świat; by przyjrzał się emocjom i przywołanym, rozpisanym na wersy historiom.

Świat przedstawiany przez podmiot liryczny rodzi znaki zapytania, refleksje, czasem protest, zwłaszcza, kiedy odbiorcę dotyka ostrze ironii, ale równocześnie sprawia, że „wyplątujemy się z samych siebie” zrywamy maski i gorsety, budzimy się i „odchodzimy od samych siebie”.

Stąd zapewne poczucie obcości i osamotnienia, bo przebudzenie musi boleć, doskwierać jak drzazga, która przeistacza się w gałązkę budzącą się do życia.

A przebudzenie (czytaj: zmartwychwstanie) uświadamia podmiotowi lirycznemu tych wersów, że ocalić nas (jego) może tylko miłość.

Rena Marciniak