Nowości książkowe

 

Agnieszka Monika Polak, Porcelanowy świat ciszy. Opracowanie redakcyjne: Zespół Wydawnictwa. Projekt i opracowanie graficzne okładki: Beata Polak-Chmielewska z wykorzystaniem obrazu autorstwa Aleksandry Anny Sikorskiej. Zdjęcie autorki: Grzegorz Winnicki. Zdjęcie na okładce: Artur Mulak. Wydawnictwo Astrum, Wrocław (bez roku wydania), s. 116.

 

 

Czytelniku, czy kiedykolwiek miałeś jeden z tych dni, w których świat wydaje się pełen dziwnych szczegółów, które Cię otaczają. Rzeczy oczywistych, które możesz nazwać dopiero po przeczytaniu tych wierszy? Agnieszka Monika Polak autorka tomiku Porcelanowy świat ciszy nie przestaje zadziwiać swoją wysublimowaną, pełną ciepła i kobiecości poezją dnia codziennego. Ten tomik przeznaczony jest dla czytelników z poczuciem humoru – dla każdego, kto kiedykolwiek czuł, że świat, w którym żyje jest trochę inny niż ten odbierany przez otaczających nas znajo­mych, przyjaciół, a nawet bliskich.

Poezja Agnieszki Moniki Polak, to świat widziany przez pozytywne roztargnie­nie towarzyszące autorce, a jej wiersze zdają się krzyczeć: „Hej, jestem tutaj. Nie zgadzam się na zło, na śmierć bliskich, na miłość niechcianą. Nie widzicie tego? Dobrze! Napisze Warn o tym”. I pisze. Pisze pięknie językiem zwykłych ludzi. Pi­sze nieraz jak nauczyciel, tłumacząc słowo po słowie, czasami jak filozof, prorok ogłuszając nas swoją życiową mądrością. Ta poezja zmusza nas do odkrywania na nowo, ukrytych w kieszeniach płaszcza, spodni czy garsonki naszych codziennych chwil, miejsc do których lubimy i chcemy wracać, ale w których czai się też i zło. Poezja Agnieszki Moniki Polak to także świat wielkich pytań, znaków zapytania, na które odpowiedź również znaleźć można w tych wierszach.

 

Agnieszka Monika Polak – pisarka, poetka, dziennikarka, skrzypaczka, członek ZLP, magister Wydziału Pedagogiki i Psychologii UMCS. W roku 2012 zadebiutowała powieścią: Mimo wszystko. W roku 2014 w zbiorze opowiadań błoga czytelników Magdaleny Kordel pt. Wydarzyło się w Malowniczem ukazało się jej opowiadanie Pragnienie miłości. W kolejnych latach publikowała na łamach „An­gory” oraz w antologiach poezji. W 2017 roku do polskich czytelników trafiła też powieść autorki w dwóch tomach: Ślad przeznaczenia i Dalekie podróże z Bliską oraz zbiór opowiadań: Oblicza miłości.