Nowości książkowe

 

Anne Applebaum, Zmierzch demokracji. Zwodniczy powab autorytaryzmu. Przełożył: Piotr Tarczyński. Redakcja: Jacek Świąder. Korekta: Krystyna Kruszona. Projekt graficzny okładki: Tomasz Majewski. Opracowanie graficzne: Elżbieta Wastkowska. Redaktor prowadzący: Magdalena Kosińska. Wydawnictwo Agora, Warszawa 2020, s. 230.

 

 

 

Jak nam poszła demokracja?

Przenikliwa diagnoza wybitnej badaczki współczesnej polityki i laureatki Pulitzera

 

Co się stało pomiędzy dwoma przyjęciami – sylwestrowym, które autorka wraz z mężem wydała na koniec XX wieku, i tym z 2019? Dlaczego część przyjaciół i znajomych nie chce rozmawiać nawet przez telefon? Co ich poróżniło? Co się stało z Polską, która przez ten czas odniosła niewątpliwy sukces polityczny, gospodarczy, kulturalny? Co się stało z Europą i Ameryką? Dlaczego demokracja zdaje się w odwrocie?

W formie precyzyjnej, ale pośród mocnych słów o dzisiejszych politykach – od Kaczyńskiego i Jacka Kurskiego po Borisa Johnsona – Anne Applebaum zastanawia się nad stanem dzisiejszej demokracji. Do czego prowadzi specjalny rodzaj nostalgii, gdy za wszelką cenę chce się zrekonstruować przeszłość, choć to niemożliwe? Dlaczego demagogowie znowu zaczęli wygrywać i czym jest niebezpieczne „średnie kłamstwo”, którym się posługują? Jak politycy o dyktatorskich skłonnościach wykorzystują pandemię koronawirusa?

Applebaum opowiada o Polsce PiS-u, Węgrzech Orbana, Wielkiej Brytanii brexitowców, wreszcie o swojej ojczyźnie – USA – i zdumiewającej prezydenturze Trumpa. Podobieństwa wskazujące na „zmierzch demokracji” są oczywiste. Na szczęście historia uczy, że ona się odradza, czego sami w tej chwili w Polsce zdajemy się doświadczać. Tylko co jeszcze musi się zdarzyć, byśmy rzeczywiście mogli wrócić na demokratyczne tory?

 

Anne Applebaum jest czołową historyczką komunizmu i przenikliwą badaczką współczesnej polityki. Skupia się na wielkim pytaniu dotyczącym sprawy, w którą sama jest głęboko zaangażowana, zarówno w Europie, jak i w Ameryce: Jak poszła nam demokracja? Jej odpowiedzią jest ten niezwykły dokument napisany z wnikliwością, inteligencją i zrozumieniem.

Timothy Snyder, autor „O tyranii”

 

Wiedzieliśmy, że Anne Applebaum to absolutna światowa czołówka publicystyki politycznej, ale ta książka to coś więcej niż publicystyka. Chirurgicznie precyzyjna diagnoza odradzającego się autorytaryzmu, a równocześnie pełna emocji, wręcz pasji, osobista opowieść o dramatycznym rozstaniu ludzi, których wczoraj łączyły marzenia o wolności i wspólnocie, a dziś dzieli niemal wszystko.

Donald Tusk