Nowości książkowe

 

Szczęsny Wroński, Zaczyn. Redakcja serii: Andrzej Appel, Krzysztof Bielecki, Piotr Müldner-Nieckowski. Biblioteka Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, tom 25. Wydawca: Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, Kraków 2022, s. 50.

 

 

W nowym tomie, złożonym z sześćdziesięciu je­den wierszy, Autor pochyla się nad samym sobą. Robi to po to, aby wyciągnąć z wnętrza zaskaku­jące – i nas, i Jego samego – mikrotreści. Owe mikrotreści są tak mocno osadzone w Jego jaźni, że aż bolą. Boli ich wyciąganie. I boli ich czytanie. Ale ból ten jest bólem leczniczym.

A terapeutyczny gabinet Wrońskiego, to gabi­net wytrawnego lekarza. Lekarza, który doskonale wie, że wszystkich nas bolą mniej więcej te same miejsca – z tego samego mniej więcej powodu.

Leczy więc i siebie, i nas. Niejako przy okazji.

Robert Rybicki

 

Szczęsny Wroński – poeta, prozaik, człowiek teatru, performer, re­daktor, kreator kultury związany z artystycznym środowiskiem Krako­wa i Kielc. W latach 1978-1985 był związany z Teatrem STU (asystent reżysera, współpracownik literacki, kierownik studia aktorskiego). W latach 1999-2013 współtworzył Teatr Dialog. Jest autorem książek poetyckich, prozatorskich i utworów dramatycznych.

Na początku lat 90. założył w Krakowie Teatr Promocji Poezji i pod tym szyldem wciąż realizuje spektakle i wydarzenia promujące litera­turę. We wrześniu 1986 roku poznał w Teatrze STU idola swojej młodości, amerykańskiego poetę, Allena Ginsberga, zaprosił go do Kielc i gościł w swoim domu. Zaowocowało to spotkaniami z legendarnym twórcą światowej kontrkultury lat 60. i 70. w Kielcach i w Cedzynie. Wydarze­nie to stanowi dla Wrońskiego niewyczerpane źródło inspiracji zarówno literackiej jak i teatralnej.

Dotychczas wydał trzynaście książek, z których najbardziej repre­zentatywne to: Potwór nie opisany (proza eseistyczna) 1999; Wolna miłość (powieść, I nagroda w ogólnopolskim konkursie im. M. Reja z Nagłowic 1998) 2000; Nie pozwól milczeć sercu (wybór wierszy) 2008; Konsultanci (powieść) 2014; Czas rozpocząć (wiersze) 2015; Piszę poemat (wywiad-rzeka, poezja, proza) 2017; Czas się weselić (wiersze) 2021.

Należy do krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, od 2021 roku jest członkiem Zarządu.

email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

https://culture.pl/pl/tworca/szczesny-wronski