Nowości książkowe

 

Zbigniew Niedźwiecki, Księga szyderców. Korekta: Alina Issel. Okładka: Wojciech Jaruszewski. Fotografia autora: Kamilla Żółkiewicz. Wydawnictwo Kaliny, Wrocław 2022, s. 344.

 

 

Zbigniew Niedźwiecki Ravicz jako prozaik zadebiutował w 2009 roku powieścią społeczno-obyczajową „Grzech przemilczenia” następnie spod jego pióra wyszedł zbiór satyrycznych opowiadań pt. „Przypadki małżeń­skie”. Na kanwie własnej sztuki teatralnej o Daisy von Pless w 2016 roku autor napisał pierwszy tom powieści biograficznej „Daisy. Błękitna tożsa­mość” a cztery lata później drugi. W 2021 roku powstały „Scenki z życia we dwoje”. Ostatnią książką w jego dorobku jest „Księga szyderców’(2022). Pisarz jest członkiem Związku Literatów Polskich i Stowarzyszenia Dzien­nikarzy RP.

Księga szyderców to zbiór rogatych definicji, które mają nie tylko swoją rzeczowość, ale i duchowość. Raz odzwierciedlają pól, a raz półtorej prawdy. Ich główna zaleta polega na tym, że przedstawiają zupełnie inne spojrzenie na rzeczywistość niż to, które wpaja nam się za pośrednictwem oficjalnej narracji. Ta peł­na błyskotliwego humoru książka może być źródłem osobistych refleksji, jak również doskonałej zabawy w gronie towarzyskim. Szkoda byłoby nie mieć jej w swojej biblioteczce.

Otwórz księgę i sam się o tym przekonaj!