Nowości książkowe

 

Agnieszka Gołas, Gołas. Biografia własnymi słowami. Opieka redakcyjna: Damian Strączek. Redakcja: Anna Śledzikowska. Korekta: Monika Karolczuk. Projekt okładki: Adam Gutkowski. Fot. na I stronie okładki Polfilm/EAST NEWS. Opracowanie graficzne: Lucyna Sterczewska. Wydawnictwo MANDO, Warszawa 2022, s. 384.

 

 

URODZONY AKTOR. ARTYSTYCZNY FENOMEN. GENIUSZ NIE TYLKO KOMEDIOWY

Fascynował Wojciecha Młynarskiego i Jeremiego Przyborę, zachwyca Stanisława Bareję i Kazimierza Dejmka, zdobywał każdą publiczność. Ale to tylko jedna strona medalu. Zmagał się przecież z wizerunkiem „wesołka” i całe życie uciekał od roli Czereśniaka z Czterech pancernych i psa.

Wiesław Gołas. Czasem śliczny, liryczny i apetyczny, czasem ponur i smutny, inaczej niż na ekranie. Jak zapamiętali go przyjaciele? Co on sam mówił o sobie? Wreszcie, jak widzi go jedyna córka? Agnieszka Gołas tworzy czuły i barwny portret Wiesława Gołasa – dopisuje kolejny rozdziały i żegna się z ojcem. To pełna frywolnych, nieznanych anegdot nietypowa autobiografia i biografia w jednym.

 

Wiesio Golas. Aktor fenomenalny. Komediowy i dramatyczny. Poczucie humo­ru himalajskie. Kumpel przeuroczy. Gentleman w każdym calu. I właśnie o nim i o wszystkim, co go dotyczy, jest ta książka. Wzruszająca, zabawna i poważna, gdzie trzeba. Z czystym sumieniem polecam.

WIKTOR ZBOROWSKI

 

Wiesław Gołas przez długi czas był moim przewodnikiem po świecie filmu i kabaretu.

JANUSZ GAJOS

 

Inteligentna, subtelna biografia aktora najwyższej klasy. Sercem pisana, bo przez Agnieszkę Gołas o ojcu Wiesławie. Byliśmy z Wieśkiem w zażyłości ponad pół wieku. Powiedział mi kiedyś, że gdy się urodził, zaraz zaczął się śmiać. Jakby wyczuł, że jedyną skuteczną obroną na tym świecie jest dowcip i komedia.

STANISŁAW TYM