Nowości książkowe

 

Łukasz Kocewiak, Afganistan. Góry, ludzie, wojna. Opowieść o zapomnianym Hindukuszu. Redaktor prowadząca: Justyna Maluga. Redakcja i korekta: Ludmiła Kucharska, Beata Słama. Projekt okładki: Patrycja Skłodowska. Zdjęcia: Łukasz Kocewiak, Jakub Szczerba, Fredrik Östman, Stewart Miller. Zdjęcie na okładce: Łukasz Kocewiak. Opracowanie graficzne: Marzena Piotrzkowska. Wydawnictwo „Bernardinum” Sp. z o.o., Pelplin 2022, s. 272.

 

 

Opowieść o kraju od dziesięcioleci targanym wojnami, zapomnianych górach, samotnym wejściu na najwyższy szczyt Afganistanu, narodzinach polskiego himalaizmu zimowego i zmaganiach afgańskich alpinistek.

W książce autor zabiera czytelnika do Korytarza Wachańskiego. Sprawdza, czy można wspinać się bezpiecznie w afgańskim Hindukuszu. Podgża śladami średniowiecznych kupców, mudżahedinów broniących dostępu do regionu przed talibami czy polskich alpinistów, którzy właśnie tu rozpoczynali epokę zimowej eksploracji gór najwyższych.

Był też świadkiem alpejskich zmagań młodej Hanify. Sprawdźmy, czy uda się pierwszej Afgance postawić stopę na Noszaku – najwyższym szczycie kraju jej ojców – oraz czy znajdzie się jeszcze miejsce na radość w państwie zajmującym niechlubne ostatnie miejsce w Światowym Rankingu Szczęścia.

Książka Łukasza to fascynująca opowieść przygodowa pełna humoru oraz szacunku do ludzi i miłości do gór. Spotkanie Łukasza w bazie pod Noszakiem było wyjątkowym doświadczeniem. Rozdmuchane ego niektórych przedstawicieli środowiska wspinaczkowego może zniechęcać, natomiast Łukasz pokazał, że można inaczej. Widzę go jako wzór do naśladowania dla mojego zespołu afgańskich alpinistek. Bez wymyślnego sprzętu, bez wielkiego ego – po prostu twardy człowiek z prawdziwą pasją do wspinaczki.

Marina Kelpinski LeGree

Założycielka i dyrektorka Ascend: Leadership Through Athletics

 

Łukasz Kocewiak mieszka i pracuje w Kopenhadze. Podróżnik i himalaista. Autor nagrodzonej na Festiwalu Cywilizacji i Sztuki Mediów „Mediatravel” książki górsko-podróżniczej „Aconcagua. W cieniu Śnieżnego Strażnika”.
Organizator wypraw wysokogórskich w Himalaje, Pamir, Hindukusz. Od dziesięciu lat z pasją prowadzi błoga Kartka z Podróży. Wielokrotnie publikował na łamach czasopism o tematyce górskiej czy społeczno-kulturowej. Ceniony prelegent na festiwalach górskich i podróżniczych.
Doktor nauk ścisłych z zakresu energetyki odnawialnej. Autor lub współautor ponad stu publikacji naukowych. Swoją wiedzę i doświadczenie wykorzystuje przy zrównoważonym wdrażaniu energetyki odnawialnej. Ciekawość świata i pasja do podróżowania, fotografii i gór łączą się w harmonijny sposób i pchają go konsekwentnie w stronę coraz to ciekawszych przedsięwzięć.
Zrealizował między innymi takie projekty, jak wyprawa samochodem terenowym po Saharze i pustyni Gobi, 16 ooo km pociągiem przez Azję, wyprawa na Pik Lenina, Denali, Matterhorn, Aconcaguę, Noszak, Manaslu. Na cztery ostatnie wszedł samodzielnie w ramach projektu „8 Solo”.