Nowości książkowe

 

Stefan Pastuszewski, Krótka historia literatury w Bydgoszczy. Rada naukowa: prof. Włodzimierz Jastrzębski, prof. Albert Kotowski, dr Stefan Pastuszewski, dr hab. Zbigniew Zyglewski. Recenzenci: dr Dariusz Tomasz Lebioda, dr hab. Paweł Soroka, dr hab. Mieczysław Wojtasik. Redakcja: Michał Pasternak. Korekta: Bronisław Pastuszewski. Konsultacja: Edward Małachowski, Ariana Nagórska. Na okładce: Jerzy Rupniewski – malarstwo ścienne w Saki Bernardyńskiej Miejskiej i Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy. Instytut Wydawniczy „Świadectwo”, Bydgoszcz 2021, s. 532.

 

 

Stefan Pastuszewski jest magistrem filologii polskiej (Uni­wersytet Gdański), doktorem historii (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy), pisarzem i wydawcą.

Krótka historia literatury w Bydgoszczy jest pierwszą próbą syn­tetycznego przedstawienia dziejów literatury i życia literackiego na przestrzeni wieków w Bydgoszczy i subregionie bydgoskim. Obejmuje okres od epoki staropolskiej do 2020 roku, który z racji pandemii stał się wyraźną cezurą w dziejach miasta, kraju, świata. Przedstawia literatury narodowe: polską, niemiecką i żydowską. Ma charakter bardziej dokumentalny niż analityczno-wartościujący. Jest przeglądem twórczości literackiej wraz z całym splotem czynników, które jej na przestrzeni dziejów towarzyszyły. Nie jest to jednak opracowanie tylko encyklopedyczne, bowiem omawia również tendencje tematyczne i formalne w twórczości pisarzy z Bydgoszczy oraz lokalne życie literackie na tle ogólnych proce­sów społeczno-politycznych oraz regionalnych i lokalnych aktyw­ności organizacyjnych.

Opracowanie ma przede wszystkim charakter historyczno-socjologiczny, gdyż jego przedmiot – literatura jest zjawiskiem tak samoistnym oraz tak zindywidualizowanym i spersonalizowanym, jak również zależnym od czynników nie dających się ująć nauko­wo, że nie dopuszcza do klasycznych syntez historycznych.

 

Szukaj

Tłumacz

Statystyki

Odsłon artykułów:
2888875

Licznik odwiedzin

1975322
DziśDziś2732
WczorajWczoraj2153
W tygodniuW tygodniu11137
W miesiącuW miesiącu7821
ŁącznieŁącznie1975322