Nowości książkowe

 

Artur Domosławski, Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana. Projekt okładki: Karolina Żelazińska. Zdjęcie Autora: Rafał Masław. Zdjęcia na wyklejkach: z archiwum rodzinnego Aleksandry Jasińskiej-Kani. Konsultacja naukowa: prof. dr hab. Marcin Kula, prof. dr hab. Wojciech J. Burszta. Redaktor prowadząca: Monika Koch. Redakcja: Krystyna Podhajska. Korekta: Małgorzata Domosławska, Jan Jaroszuk. Indeks: Waldemar Chamala. Wydawca: Wielka Litera Sp. z o.o., Warszawa 2021, s. 908.

 

 

Zygmunt Bauman — najsłynniejszy na świecie polski humanista ostatnich dekad. W Polsce — napiętnowany, wypędzany z niej dosłownie i symbolicznie. Wpływowy myśliciel, samotny wilk, a zarazem ktoś podobny do bohatera filmu Przypadek, który w dramatycznych momentach nie wybierał sam swojego losu. Skąd wzięła się czarna legenda o człowieku, po którym przetoczył się walec Historii? Czy jest zasłużona? Dlaczego do końca życia uważał, że postawienie na komunizm po wojnie było najlepszym z wyborów? Czemu zawdzięcza uznanie i sławę na świecie? Dlaczego w sędziwym wieku stał się idolem pokolenia swoich wnuków?


Artur Domosławski — zabiera nas w porywającą podróż przez życie i twórczość tytułowego wygnańca, przez wielką Historię i codzienną krzątaninę. Kreśli przenikliwą opowieść o swoim bohaterze, a także o Polsce, Izraelu, Wielkiej Brytanii. O wielkich ideach i sporach o nie. O ludziach, których drogi przecinały się ze szlakami Baumana. O lękach i niepokojach naszych czasów. O mrokach polskich serc.

 

Szukaj

Tłumacz

Statystyki

Odsłon artykułów:
2889088

Licznik odwiedzin

1975447
DziśDziś2857
WczorajWczoraj2153
W tygodniuW tygodniu11262
W miesiącuW miesiącu7946
ŁącznieŁącznie1975447