Nowości książkowe

 

Adam Ochwanowski, Między szeptem a krzykiem. Ilustracje: Tomasz Kordeusz. Projekt okładki: Mariusz Stec. Biblioteka „Bez podziałów”. Wydawca: Kazimierska Agencja Drukarska oraz Ośrodek Kulturalno-Historyczny „Beldonek” – Pałac Wielkopolskich w Chrobrzu, Kielce 2022, 38 stron nienumerowanych.

 

 

Adam Ochwanowski urodził się 6 lutego 1952 roku w Złotej

Pińczowskiej na Ponidziu, gdzie obecnie mieszka. Absolwent Państwowego Studium Kulturalno-Oświatowego w Krośnie nad Wisłokiem. Publikował m.in. w Twórczości, Poezji, Nowym Wyrazie, Literaturze, Tygodniku Kulturalnym, Życiu Literackim, Przemianach, Sycynie, Frazie, Nowej Okolicy Poetów, Piosence, Akcencie, Teraz, Ikarze... Jest autorem ponad 20 publikacji książkowych i albumowych m.in. „Dopóki żyją matki”, „Dotyk Madonny”, „Północ”, „Oswajanie świtu”, „Dwunastu gniewnych błaznów”, „Erotyki i przytyki”, „Siedem wierszy głównych” „Droga Krzyżowa”, „Trzynaście zmysłów”, „Póki co...”, „Pławienie koni” „Wspólna garderoba” „Wieczory z Pawłem K”... Pisze teksty piosenek (płyta CD – „Kołomyja i pic”– razem z Tomkiem Wachnowskim), scenariusze widowisk plenero­wych i kameralnych, libretta (m.in. śpiewogra „Od sabatu do ornatu”, Misterium Męki Pańskiej „Droga Krzyżowa”, „Wigilia Apokalipsy”– spektakl w Teatrze Bagatela...) a także robi przekłady z języka rosyjskiego – m.in. 23 pieśni śpiewanych przez Włodzimierza Wysockiego (ostatnio płyta CD – WYSOCKI osobisty – wachnowski & ochwanowski) i poezję Sergiusza Jesienina. Jest regionalistą i animatorem kultury. Odznaczony: Srebr­nym Krzyżem Zasługi, Medalem Zasłużony Dla Kultury Polskiej i Medalem Gloria Artis

 

Tomasz Kordeusz ur. 5 grudnia 1960 r, w Starachowicach, lau­reat wielu nagród na wielu festiwalach i przeglądach w kraju i za granicą. Największy przebój pop – Mamy po 20 lat z muzyką Aleksandra Maliszewskiego w wykonaniu Haliny Benedyk – był piosenką roku 1987. W tej samej konfiguracji twórczej Kordeusz i Maliszewski stworzyli kilkadziesiąt piosenek wydanych na płytach i kasetach. Laureat m.in. OPPA w 1983, 1986, 2006, 2014, 2019, 2021 r, Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, KRAM-u, PPA w Myśliborzu i oraz Międzynarodowego Ferstiwalu Bardów OPPA.

W 1993 roku nakładem Radia Kielce S.A. ukazała się jego autorska kaseta – „Ulicami chodzą aniołowie” Za piosenki „Krew” i „Na niebieskim fortepianie” otrzymał I nagro­dy w koncertach „Premiery i Interpretacje”. W 2016 nakładem „Warsztatu Antoniego” ukazała się autorska płyta pod tytułem „Jedwabiście”. Współpracuje z innymi artystami jako autor tekstów i kompozytor: Piotrem Sałatą, Mafią, Kingą Rataj, Hanną Banaszak, Karoliną Lizer... Tłumacz i wykonawca piosenek Olega Mitiajeva, Aleksandra Dolskiego, Antonio Carlos Jobima, Aleksandra Rosenbauma i Bułata Okudżawy. Tomasz Kordeusz jest także rysownikiem. W latach 90. rysował komentarze dla Gazety Kieleckiej, Słowa Ludu, Przeglądu. Obecnie umieszcza satyryczne komentarze w przestrzeni cyfrowej.