Nowości książkowe

 

Krystyna Mazur, Przyciąganie nieziemskie. Grafiki i opracowanie graficzne: Dorota Mazur. Wydawca: Samorządowa Agencja Promocji i Kultury w Szczecinku, Szczecinek 2018, s. 56.

 

 

To, co najbardziej przejmuje w tych wierszach, dotyczy pytania o wartość czło­wieczeństwa oraz skłania do zastanowienia się, dlaczego ono jest ulotne i nie­określone. Kim właściwie jestem w szybko zanikającej pamięci o mnie? Która z moich masek przetrwa i na jak długo? Każda dobra poezja sporo takich pytań stawia, i pozwala poznać autora po specyfice języka tych pytań, pozwala wy­dobyć go z anonimowości. Sądzą, że tym tomikiem Krystyna Mazur wychodzi z cienia, rezygnuje z ostrożności, staje się coraz bardziej odważna. Czytając, zo­baczyłem kogoś, dziewczynkę i staruszkę w jednej językowej odsłonie, życie i śmierć z uwagą przypatrujące się sobie.

Karol Maliszewski

 

Krystyna Mazur

Animatorka kultury. Pracuje w Samorządowej Agencji Pro­mocji i Kultury w Szczecinku. Zajmuje się popularyzacją poezji. Jest członkiem ZLP Oddział w Poznaniu. Z jej inicjatywy powstały trzy grupy poetyckie (aktualnie działa Klub Poetycki OPAL-utworzony w 2001). Organizuje i prowadzi w Szczecinku wieczory autorskie. Inicjatorka Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Mieczysława Czychowskiego. Pierwsza jego edycja odbyła się w roku 1993 pod nazwą „Malowanie słowem”. Debiutowała w roku 2002 w pokonkursowym almanachu Poczty Poetyckiej Radia Koszalin.

Wydała trzy tomiki wierszy: „Księżyc od kota silniejszy” (2008), „Detoks” (2011) i „Poemat kresowy” (2015). Jej wiersze oraz recenzje wydanych książek autorskich można czytać m.in. w takich czasopismach literackich jak: „Topos”, „Gazeta Kulturalna”, „Ślad”, „Latarnia morska”, „Elewator” oraz w almanachach poetyckich.

 

Dorota Mazur

Absolwentka Liceum Plastycznego w Szczecinie (2002) oraz Wydziału Komunikacji Wizualnej Politechniki w Koszalinie (2008). Zaprojektowała ilustracje do ośmiu książek poetyc­kich (w tym kilku z wierszami dla dzieci). Jej wielką pasją są podróże i fotografia. Jest córką Krystyny (autorki wierszy). Aktualnie przebywa w Wielkiej Brytanii.

 

 

Szukaj

Tłumacz

Statystyki

Odsłon artykułów:
1279954

Licznik odwiedzin

1272346
DziśDziś677
WczorajWczoraj573
W tygodniuW tygodniu3497
W miesiącuW miesiącu2940
ŁącznieŁącznie1272346