Stefan Rusin, Malarstwo pastelowe. Redakcja: Sebastian Wysocki. Projekt okładki, i opracowanie graficzne: Jacek Antoniewski. Na I stronie okładki reprodukcja obrazu „Macierzyństwo” Stefana Rusina. Wydawca: Setidava – Wydawnictwo Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie, Konin 2024, s. 152.
Stefan Rusin – wydał dotychczas kilkadziesiąt książek (poezja, proza dokumentalna, szkice krytyczne, eseje). Uprawia rysunek i malarstwo pastelowe. Wykonuje ilustracje do książek, projekty tatuaży artystycznych i tkanin dekoracyjnych. Publikował je w czasopismach literacko-artystycznych, prezentował w galeriach sztuki na pięćdziesięciu wystawach indywidualnych.
Pastel jest materiałem pozwalającym uzyskać ekscytujące efekty i zaskakujące tony ekspresji. Przebywając nad spokojnym morzem w Turcji, Egipcie, Tunezji oraz penetrując jeszcze „dziewicze” miejsca na takich wyspach jak Korsyka i Rodos przenikał mnie przepych żywej materii. Tego rodzaju doznania zostają w pamięci. Później domagają się, by je przenieść na karton, płótno, papier. Staram się podczas malowania pomijać zbędne szczegóły, zostawiając esencję. Poprzez grę odcieni i kolorów wydobywam nastroje chwil. Powstały między innymi takie prace jak Cytrynowy świt w Bravone, Zachód słońca nad Hammamet, Wędrowne wydmy w Duz, Wybrzeże Alerii, Tavignano, Keliba, Zatoka Erbalunga, Wenecja.
W malowaniu nie jest najważniejsza techniczna sprawność, lecz rozbudzanie w sobie twórczej inwencji i spontaniczna improwizacja. Od niedawna komponuję obrazy (akty, martwa natura, portrety) w oparciu o treści pozyskane wyłącznie z wyobraźni. Ta swoboda tworzenia umożliwia mi wypracowywanie własnego stylu i własnej formy w tej niezwykłej przygodzie artystycznej.
Stefan Rusin