Nowości książkowe

 

Anna Nowaczyńska, rzeczy niepozorne. Posłowie: Krzysztof Kuczkowski. Zdjęcie na okładce: Anna Nowicka. Zdjęcia: Autorka. Korekta: Katarzyna Kusojć. Wydawnictwo Anagram Sp. z o.o., Warszawa 2016, s. 72.

 

 

Anna Nowaczyńska. Poetka, miłośniczka jazzu, chilloufu i jego odmian, fado oraz czarno-białej fotografii. W latach 1995-1997 związana się z Grupą Ini­cjatyw Literackich w Lublinie oraz od 1995 do 2001 r. z Grupą Poetycką WYBÓR w War­szawie.

Jej utwory prezentowane były w antolo­giach poetyckich, radiu, a także w prasie lite­rackiej, m.in.: „Akcencie”, „Toposie”, „Studium”, „Dwutygodniku” i „Zeszytach Poetyckich”. Jest laureatką nagród i wyróżnień na konkursach poetyckich. W październiku 2012 r. ukazał się jej debiut poetycki Bezcennik.

 

Poetka wykreowała królestwo nadkolorów i nadaromatów, świat bujny, zmysłowy, niekoniecznie w sensie erotycznym, raczej subtelne od­czucia wzrokowe, specjały smakowe, wrażenia węchowe i inne przymio­ty doskonałego smakoszostwa, naszpikowane estetycznymi dysonansami i niedosłowną dosłownością.

Krzysztof Kuczkowski

 

Poetycki krajobraz namalowany „mieszanką cynamonu i słodkiej pa­pryki”, „powietrzem jedwabnym” staje się pretekstem do głębszej reflek­sji na temat otaczającego nas świata i rzeczy na pozór tylko niepozornych.

Świata, w którym „błękitny Anioł bez pośpiechu prześlizguje się po ścianie”, w tym samym czasie „Wynoszą w zielonym materiale wielokrot­nie przestawianą grecką wazę”, a gdzieś między Lublinem a Zamościem „wpięte w przestrzeń kołyszą się połamane karczki słoneczników...”.

Anna Nowaczyńska zabiera Czytelnika w wysublimowaną i wysmako­waną podróż do źródeł Życia. Żonglując kolorami i smakami, potwierdza kunszt poetycki i kulturę Słowa.

Rzeczy niepozorne to bardzo dojrzały tomik poezji, który z wielką przy­jemnością polecam.

Magda Koperska

 

Szukaj

Tłumacz

Statystyki

Odsłon artykułów:
1252282

Licznik odwiedzin

38846
DziśDziś596
WczorajWczoraj463
W tygodniuW tygodniu1543
W miesiącuW miesiącu16839
ŁącznieŁącznie38846