Nowości książkowe

 

Tadeusz Zawadowski, Budzik z opóźnionym zapłonem. Redakcja serii: Rafał T. Czachorowski. Redakcja: Jarosław Jabrzemski. Posłowie: Michał Bukowski. Projekt okładki: Daria K. Kompf. Zdjęcie autora: Andrzej Walter. Wydawca: Fundacja Duży Format, Warszawa 2019, s. 70.

 

 

(...) Pięćdziesiąt siedem wierszy to potężny materiał poetycki – to niemal tsunami słów i wersów, metafor i symboli... A przecież przeczytałem tę książkę jednym tchem – i odkładając wiersze na stolik zdumiałem się: to już koniec? Więcej wierszy nie ma? (...) 

Wiersze Tadeusza Zawadowskiego są poezją nader poważną i nawet po przeczytaniu wszystkich wierszy na raz poszczególne tematy, poszczególne obrazy, poszczególne odniesienia pozostają w pamięci i czas ich nie zaciera, a nawet odwrotnie – czas je wyostrza. (...)

Myślę, że zgodzą się Państwo ze mną, że Zawadowskiemu udało się coś wyjątkowego: podstawowe pytania i podstawowe kwestie, nie zawahałbym się powiedzieć – podstawowe egzystencjalne kwestie współczesności – podejmuje przejmująco komunikatywnymi obrazami i przejmująco jasnymi słowy. Poezja Zawadowskiego jest ponad-poważna, jest dotkliwie poważna – ale przecież nie jest to poezja ciężka. (...) 

Z Posłowia Michała Bukowskiego

 

Szukaj

Tłumacz

Statystyki

Odsłon artykułów:
1382494

Licznik odwiedzin

1335196
DziśDziś170
WczorajWczoraj371
W tygodniuW tygodniu1675
W miesiącuW miesiącu5515
ŁącznieŁącznie1335196