Nowości książkowe

 

Bolesław Faron, Poeci Sądecczyzny. Antologia. Opracowanie redakcyjne: Iwona Dudzińska. Obraz na okładce: Władysław Bartek Talarczyk, Osty. Fot. wykonał: Wacław Abramowski. Opracowanie typograficzne: Dariusz Piskulak. Wydawnictwo Edukacyjne, Kraków 2019, s. 284.

 

 

(...) W Poetach Sądecczyzny uwzględnieni zostali głównie autorzy debiutujący po drugiej wojnie światowej, współcześni, aczkolwiek przypominamy też poetów, których pierwsze wiersze ukazywały się przed wojną (Piotr Krzykalski, Tadeusz Giewont-Szczecina, Władysława Lubasiowa), a ich dojrzała twórczość rozwijała się po 1945 r. Zwrócić warto też uwagę na dorobek Petro Murianki, reprezentującego tutaj poezję łemkowską.

Antologia Poeci Sądecczyzny wpisuje się w mocny na Sądecczyźnie nurt działań regionalnych, których swoistym podsumowaniem są kolejne Kongresy Kultury Regionów (IV edycja miała miejsce w 2018 r.) i może służyć nauczycielom i uczniom w edukacji regionalnej, ale jednocześnie ma ona znaczenie szersze, ogólnopolskie. Z perspektywy małego skrawka ziemi ukazuje zjawiska uniwersalne, kulturotwórczą rolę Sądeczan, ludzi, którzy się tutaj urodzili i przez swoją twórczość trafili do kanonu literatury. To nie jest w ścisłym znaczeniu tylko poezja regionalna, w wielu przypadkach są to po prostu dobre wiersze...

Ze wstępu Bolesława Farona

 

Szukaj

Tłumacz

Statystyki

Odsłon artykułów:
1382007

Licznik odwiedzin

1334749
DziśDziś94
WczorajWczoraj377
W tygodniuW tygodniu1228
W miesiącuW miesiącu5068
ŁącznieŁącznie1334749