Nowości książkowe

 

Małgorzata Kulisiewicz, Ciasteczka z ironią. Biblioteka Poezji Dzisiaj. Opracowanie graficzne: Barbara Jurkowska. Wydawnictwo Książkowe IBiS, Warszawa 2019, s. 68.

 

 

Małgorzata Kulisiewicz – Absolwentka filmoznawstwa i polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka esejów i recenzji filmowych i literackich, publikacji historycznych, realizatorka reportaży telewizyjnych. Autorka tomików poezji „Inni Bogowie” i „Kot Wittgensteina i inne wiersze”. Jej opowiadania i wiersze były publikowane w „Helikopterze”, na portalu „Pisarze.pl”, w „Gazecie Kulturalnej”, „Lirydramie”, „Wyspie”, „Dzienniku Polskim”, „Nowych Myślach”, „BregArcie”, „Babińcu Literackim”, „Lamelli”, „Szufladzie.net”, „Poezji Dzisiaj”, „Metaforze Współczesności”, „Akancie”, „Wytrychu”, w „Magazynie Horyzont”,  „Whisper of Sofly – Yearly Anthology of Poetry (Vol 2)”, „Contemporary Writers of Poland. On Life’s Path” oraz w licznych antologiach i almanachach. Mieszka w Krakowie.

 

Tomik wierszy pt. „Ciasteczka z ironią” językiem współczesnym, pełnym gry słownej, humoru, nawiązań do awangardy opowiada o naszej rzeczywistości. Jest głosem w dyskusji o poezji. Jednym z bohaterów lirycznych jest Pan Nikt, młody człowiek Anno Domini 2018. Pojawia się też perspektywa starszej osoby, a na końcu daleki dystans obserwacji wskazuje kogoś, kto patrzy na świat z bardzo daleka (i jednocześnie z bliska). Stwórca, absolut, Bóg? My jesteśmy jak osobne i jednocześnie mające coś wspólnego ze sobą wyspy, archipelagi. Przeżywamy miłości, fascynacje, oraz  podziw dla postaci ważnych dla muzyki, historii i kultury ogólnie pojętej. Patrzymy z perspektywy nie tylko Polaka, ale i Europejczyka, Amerykanina i w ogólności – człowieka.

 

Szukaj

Tłumacz

Statystyki

Odsłon artykułów:
1382516

Licznik odwiedzin

1335212
DziśDziś186
WczorajWczoraj371
W tygodniuW tygodniu1691
W miesiącuW miesiącu5531
ŁącznieŁącznie1335212