Nowości książkowe

 

Stanisław Załuski, Pozostał Bóg i honor. Redakcja: Justyna Maluga. Projekt okładki: Marcin Lipiński. Opracowanie graficzne: Agnieszka Osowska. Wydawnictwo „Bernardinum” Sp. z o.o., Pelplin 2018, s. 1208.

 

 

Czy w drugiej połowie XVIII wieku Polska musiała upaść i kto za ten upadek odpowiada? – oto pytanie, jakie w najnowszej swojej powieści „Pozostał Bóg i Honor” stawia Stanisław Załuski.

Może niepodległość dałoby się uratować, gdyby nie lekkomyślność ówczesnych decydentów, ufność we własne siły, nietrafnie zawierane sojusze, niemal patologiczna nienawiść do wschodniego sąsiada.

Bohaterowie tamtej epoki, przewijający się na kartach powieści, są dobrze znani: Katarzyna II, Stanisław August Poniatowski, Grzegorz Potiomkin, Tadeusz Kościuszko, Hugo Kołłątaj, Szczęsny Potocki, Ksawery Branicki i wielu innych. Konserwatyści i postępowcy.

Załuski nie ulega tezom o wyłączności winy zacofanej szlachty magnatów. Nie próbuje oceniać targowiczan, ukazuje ich takimi, jakimi byli w oczach ludzi im współczesnych, ze wszystkimi wadami i zaletami. Sprzeciwia się natomiast obrazowi czarno-białemu. Patrioci stali po obu stronach barykady, jedni i drudzy pragnęli dobra kraju, jedni i drudzy zostali nikczemnie oszukani. Los Rzeczypospolitej Obojga Narodów rozstrzygał się Warszawie, jak w Petersburgu i Berlinie. A może przede wszystkim w Paryżu.

„Pozostał Bóg i Honor” nie jest historyczną publicystyką. Jest to powieść beletrystyczna, napisana z dużym temperamentem, w której polityka przeplata się z dynamiczną akcją fabularną. Mamy tu sceny batalistyczne godne „Trylogii” Sienkiewicza, intrygi pałacowe i życie ziemiańskiego dworu, bohaterstwo prostych żołnierzy, romantyczną miłość i tajemnice alkowy. Obserwujemy niezwykłą historię trzech żon marszałka Targowicy Szczęsnego Potockiego, miotanie się nieszczęsnego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, wahania „Wielkiej Wszetecznicy Wschodu”, jak nad Wisłą przezwano Katarzynę Wielką. Kobieta, która musiała zadecydować, czy Polska pozostanie krajem sprzymierzę z jej imperium i formalnie niepodległym, czy też pogrąży się w wiekowej niewoli.

 

Szukaj

Tłumacz

Statystyki

Odsłon artykułów:
1383054

Licznik odwiedzin

1335674
DziśDziś255
WczorajWczoraj393
W tygodniuW tygodniu2153
W miesiącuW miesiącu5993
ŁącznieŁącznie1335674