Nowości książkowe

 

Nguyen Chi Thuat, Z nurtem Warty. Wiersze. Redaktorzy: Dariusz Tomasz Lebioda, Kalina Izabela Zioła. Posłowie: Kalina Izabela Zioła. Biblioteka „Tematu” nr 112, Bydgoszcz 2016, s. 86.

 

 

Nguyen Chi Thuat urodził się 1 maja 1952 roku w Ha Nam (Wietnam). Po raz pierwszy przyjechał do Pol­ski w 1970 roku. Studia polonistyczne ukończył na Uniwersytecie Łódzkim, a następnie zrobił doktorat na Uniwersytecie Warszawskim, uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych. Był wykładowcą Uniwersyte­tu Hanojskiego.

Jest profesorem nadzwyczajnym UAM w Poznaniu.

Od roku 2005 wykłada na UAM w Poznaniu litera­turę wietnamską i język wietnamski, prowadzi wykłady monograficzne. Zajmuje się też praktyczną nauką języ­ka wietnamskiego.

Tłumaczy literaturę polską na język wietnamski.

W tłumaczeniu Nguyena Chi Thuata wydane zostały m.in.: Śmierć w trójkącie błędów, powieść Kazimierza Koźniewskiego.

Trzy zbiory opowiadań polskich autorów:

Pianista, Władysława Szpilmana,

Lalka, Bolesława Prusa,

Cesarz, Ryszarda Kapuścińskiego (fragmenty),

Autoportret reportera, Ryszarda Kapuścińskiego (fragmenty),

Tata, one i ja, powieść Manueli Kalickiej,

Przygody Koziołka Matołka, Kornela Makuszyńskiego,

Anioły chodzą boso po śniegu, wybór poezji Kaliny Izabeli Zioły.

Jest również poetą. Dotychczas wydał dwa tomi­ki wierszy, jeden po wietnamsku dla dzieci, jeden po polsku, zatytułowany Znad Rzeki Czerwonej nad Wisłę i Wartę.

Od lat współpracuje z poznańskim oddziałem Związ­ku Literatów Polskich, bierze udział w kolejnych edy­cjach Międzynarodowego Listopada Poetyckiego oraz w spotkaniach literackich w Poznaniu i Wielkopolsce.

Otrzymał następujące nagrody:

Nagroda Literacka IANIGUS im. Klemensa Janickiego „Za całokształt twórczości literackiej i wkład w kulturę europejską", Bydgoszcz 2013;

Wyróżnienie w Konkursie Na najlepszą książkę po­etycką roku, zorganizowanym w ramach Międzynaro­dowego Listopada Poetyckiego w Poznaniu, za tom Znad Rzeki Czerwonej nad Wisłę i Wartę", Poznań 2011

Nagroda III kategorii w Konkursie za Najlepszy repor­taż lat 2009-2010, zorganizowanym przez gazetę Edu­kacja i Epoka.