Nowości książkowe

 

Anna Błachucka, Siódmaha. Projekt okładki: Wojciech Ciągło. Na okładce: Portret chłopa, z archiwum Zbigniewa Bąka. W publikacji wykorzystano zdjęcia z archiwum Zbigniewa Bąka. Wydawca: Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Małogoszczu, Małogoszcz 2020, s. 178.

 

 

Anna Błachucka – mieszka w Małogoszczu. Autorka liryków, fraszek, opowiadań i powieści. Laureatka wielu konkursów literackich. Wydała kilkanaście pozycji książkowych. Siódmaha – to druga propozycja autorki pisana gwarą.

 

„Realia wsi kieleckiej są dobrze znane Autorce z okresu dzieciństwa spędzonego w Swiętokrzyskiem we wsi Kozłów, w pow. Jędrzejowskim. Ta Jej wędrówka w „świat pierwszy”, naznaczony pierwszymi naukami babci Józefy, ze swoistym klimatem gawęd wieczornych wujka Janka (doskonale pamiętam atmosferę takich spotkań gospodarzy wiejskich, ich rozmowy, a także częste gawędy mojego Ojca w zimo­we wieczory), w mityczny świat wierzeń, wyobrażeń ludowych, który nie jest jakimś egzotycznym reliktem, ale światem żywym, ożywionym pamięcią, w którym prze­szłość funkcjonuje obok teraźniejszości, dobrze przegląda się w lustrze teraźniej­szości, doskonale z nią współgra, a także zapis nowych doświadczeń ludzi wiejskich, przetykany humorem i komizm językowy, czynią z cyklu opowiadań Widok z kalenicy lekturę niezwykle przyjemną i wielce pożyteczną. Przywołany przez Autorkę świat w takim kształcie dawnym nie istnieje. Rozmył swoje granice w procesie gwałtow­nych przeobrażeń społeczno-kulturowych na wsi polskiej. Żyje on w pamięci osób najstarszego pokolenia. Przemianom uległ także język mieszkańców wsi: obok wy­razów starych, archaicznych pojawiły się nowe nabytki leksykalne, służące nazywa­niu nowej rzeczywistości społeczno-polityczno-kulturowej”.

Fragment recenzji Stanisława Cygana, O zbiorze opowiadań Anny Błchuckiej, Widok z kalenicy

 

 

Szukaj

Tłumacz

Statystyki

Odsłon artykułów:
1998471

Licznik odwiedzin

1496503
DziśDziś387
WczorajWczoraj632
W tygodniuW tygodniu387
W miesiącuW miesiącu16516
ŁącznieŁącznie1496503