Nowości książkowe

 

Bogusław Wołoszański, Wiek krwi. Opracowanie redakcyjne: Editio. Projekt okładki i stron tytułowych: Krzysztof Dubiel. Zdjęcia: archiwum autora, US Army, Rockwell, Narodowe Archiwum Cyfrowe. Wydawnictwo Wołoszański, Warszawa 2019, s. 816.

 

 

Pięć lat zabrało Autorowi napisanie tej książki. Powstało dzieło, od którego trudno się oderwać.

Wydawałoby się, że wiemy już wszystko o wydarzeniach tamtego wieku. Że potrafimy zrozumieć mechanizmy, które pchały całe narody do krwawych wojen, niszczenia miast i niezrozumiałego okrucieństwa. Czy na pewno znamy pełny i prawdziwy obraz tego, co stało się w XX wieku?

Im bliżej naszego czasu. XXI wieku, pytań jest coraz więcej. A to dlatego, że rządy mocarstw uznają, iż wciąż trzeba chronić prawdę, gdyż jest zbyt cenna i groźna dla rządzących.

Dlatego możemy jedynie podejrzewać, że w 1980 roku bliski był wybuch trzeciej wojny światowej. Wskazują na to choćby wielkie ćwiczenia Układu Warszawskiego „Bariera 79” w 1979 roku, gdy sprawdzano scenariusz uderzenia na Zachód.

Czy to wielka rewolucja Solidarności” powstrzymała Kreml przed wydaniem rozkazu do ataku?

Warto podjąć próbę wyjaśnienia tego. co jest ważne dla zrozumienia XX wieku. Ta książka jest taką próbą, choć czasami Autor musiał wkraczać w obszar hipotez, jednakże bazujących na wynikach najnowszych badań historycznych o biegu wieku krwi.

 

Szukaj

Tłumacz

Statystyki

Odsłon artykułów:
2370323

Licznik odwiedzin

1699141
DziśDziś19
WczorajWczoraj731
W tygodniuW tygodniu1725
W miesiącuW miesiącu43075
ŁącznieŁącznie1699141