Nowości książkowe

 

Jan Gać, Moja Ziemia Święta. Redaktor prowadzący: Justyna Maluga. Redakcja i korekta: Ludmiła Kucharska / Manufaktura Pióra. Fotografie: Jan Gać. Opracowanie graficzne: Michał Mierzejewski. Wydawnictwo „Bernardinum” Sp. z o.o., Pelplin 2020, s. 332.

 

 

Książka „Moja Ziemia Święta” jest osobistym zapisem relacji zadzierzgniętych pomiędzy autorem a odwiedzanymi miej­scami biblijnymi. Opowieść otwiera garść refleksji wywołanych pobytem w Nazarecie. W oparciu o relacje ewangelistów, tradycję apostolską, dostępne źródła historyczne, autor próbuje niejako sprowokować Grotę Zwiastowania do przemówienia swymi wewnętrznymi treściami, jakże bogatymi, i jakże ważnymi w kontekście tam właśnie rozpoczętego planu zbawienia.

Towarzysząc podróży młodziutkiej Maryi, autor dociera do zacisznej, pachnącej sosnami dzielnicy Ain Karem, ukrytej wśród wzgórz pod hałaśliwą od tętna życia Jerozolima. I snuje refleksje, co tak ważnego się tam wydarzyło, a potem śladem Świętej Rodziny dociera do Betlejem.

Autor zaprasza czytelnika do powro­tu do Galilei, w okolice Nazaretu, nad piękne Jezioro Galilejskie, na galilejskie wzgórza, każe przekroczyć rzekę Jor­dan, która zawsze była rzeka graniczną. Doświadczamy fascynującej podróży po historycznych miejscach, w których warstwami odkładały się kolejne zdarzenia jakże burzliwych dziejów kraju. Przez Samarię podążamy za Jezusem do Jero­zolimy, gdzie odbyły się ostatnie akordy planu zbawienia. Nie sposób podróżować po Ziemi Świętej bez głębszej refleksji na temat Jezusowych współpracowników, apostołów i uczniów, ale też Jego kuzy­na, Jana Chrzciciela, czy adoptowanego apostoła – Pawła z Tarsu.

Podróż te odbywamy w kontekście archeologicznym i historycznym, ale też w oprawie piękna przyrody, czemu autor poświęca wiele miejsca, aby podkreślić, jak fascynująca jest ziemska ojczyzna Jezusa.

 

______________________

Jan Gać, historyk, podróżnik, fotografik, zafascynowany przeszłością tropi jej relikty podczas licznych podróży historycznych, archeologicznych i kulturowych w krajach basenu Morza Śródziemnego, Bliskiego Wschodu i obu Ameryk, Północnej i Południowej. Po ukończeniu studiów fotograficznych w USA wyprawy autora przybrały również charakter zdjęciowy. Z aparatem w ręku przemierza on kontynenty w poszukiwaniu reliktów dawnych kultur i cywilizacji, utrwalając w obrazach ich ślady. Jest autorem ponad dwudziestu książek, w tym czterech przewodników po Ziemi Świętej, Gracji bizantyjskiej, Rzymie i o drodze do Santiago de Compostela Szlakiem Francuskim. W różnych pismach opublikował ponad 350 artykułów z dziedziny historii, sztuki i religii. Pełną listę można znaleźć na stronie: www.jangac.com.pl

 

Szukaj

Tłumacz

Statystyki

Odsłon artykułów:
1998340

Licznik odwiedzin

1496484
DziśDziś368
WczorajWczoraj632
W tygodniuW tygodniu368
W miesiącuW miesiącu16497
ŁącznieŁącznie1496484