Nowości książkowe

 

Iwona Ivosse-Pinno, Serce na pół. Redakcja i korekta: Jolanta Kucharska. Projekt okładki i opracowanie graficzne: Piotr Czech. Wydawca: Warszawska Firma Wydawnicza, Warszawa 2018, s. 44.

 

 

Iwona Pinno jesthistorykiem sztuki, au­torką tekstów piosenek i kompozytorką, absolwentką Państwowej Szkoły Muzy­cznej w Jarosławiu, emigracyjną poetką, krytykiem sztuki i publicystką prasy po­lonijnej w Niemczech i Anglii. W roku 2004 debiutowała tomikiem „Myślą po śladach”, nagrodzonym za walory arty­styczne na XIV Międzynarodowej Jesieni Literackiej Pogórza. W roku 2008 wydała tomik poezji „Zbieracze złota”. Jej wiersze zamieszczone są w kilku almanachach literackich oraz edycjach zbiorowych m.in. w Artex Publishing St. Petersburg (Floryda, USA), „Polska poetów”, „Z kropidłem do gminy”.

Iwona Pinno w swojej drugiej książce poetyckiej „Zbieracze złota” (a więc jest przed trzecią – tą najważniejszą) w wierszu tytułowym napisała: „w gmatwaninie różnych propozycji/zna­leźć tę jedyną, godną wysiłku”. Mogę wierzyć, że miała na myśli poezję... To poezja przez swoje poznanie kształci charakter, bu­dząc uczucie, narzuca też pewien kodeks postępowania... Poet­ka (wierzę w to głęboko) w trzeciej książce poetyckiej dopełni swoją samowiedzę pisarską. Nie musi przecież pisać według do­tychczas ustalonej recepty. Może pisać wyłącznie dla zbawienia duszy... Na przykład w pierwszym wierszu dostrzegamy wrażli­wość poetki na świat przyrody – patrzy z baczną uwagą naturalisty – dostrzegając ptaki, drzewa oraz źdźbła, trawy. Czyli wcie­lenie wiecznego piękna: gdzie obrazy przyrody to jakby program w bogatych pokładach cierpliwości...

Andrzej Gnarowski (Gazeta Kulturalna, nr 3, marzec 2009)

 

Szukaj

Tłumacz

Statystyki

Odsłon artykułów:
1477579

Licznik odwiedzin

1384654
DziśDziś98
WczorajWczoraj231
W tygodniuW tygodniu1696
W miesiącuW miesiącu7592
ŁącznieŁącznie1384654