Nowości książkowe

 

ks. Józef Tischner, Mądrość człowieka gór. Projekt okładki: Michał Pawłowski. Opracowanie i wybór tekstów: Kinga Janas. Korekta: Małgorzata Biernacka, Jadwiga Hoffmann-Grell. Fotoedycja: Katarzyna Przybylska. Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK, Kraków 2019, s. 250.

 

 

Wiosna, lato, jesień, zima. Dawniej to natura wyzna­czała rytm życia człowieka. Człowiek się do niej do­stosowywał, a jednocześnie musiał się z nią zmagać. Połączenie tych dwóch elementów – harmonii i walki – stworzyło niepowtarzalną kulturę i styl życia, które nazywamy góralszczyzną.

Ksiądz Józef Tischner był zawsze mocno związany z gó­rami. Cała jego filozofia była przepełniona mądrością ludzi gór. Miał zwyczaj mawiać, że jeśli czegoś nie da się przełożyć na góralski, to znaczy, że w ogóle nie war­to się tym zajmować. Jego myśli inspirują, pobudzają do refleksji. W świecie rozdzieranym konfliktami przy­wracają pokój i poczucie sensu.

 

Ks. Józef Tischner – ksiądz, filozof, publicysta. Profesor Papieskiej Akademii Teologicznej w Krako­wie, współzałożyciel wiedeńskiego Instytutu Nauk o Człowieku. Kapelan Związku Podhalan. Kawaler Orderu Orła Białego.

 

Szukaj

Tłumacz

Statystyki

Odsłon artykułów:
2370401

Licznik odwiedzin

1699156
DziśDziś34
WczorajWczoraj731
W tygodniuW tygodniu1740
W miesiącuW miesiącu43090
ŁącznieŁącznie1699156